Jak dodała, Gowin będzie chciał przedstawić posłom swoje propozycje dotyczące deregulacji i odpowiedzieć na pytania polityków SP. Minister rozmawiał już o kwestii deregulacji zawodów z posłami PiS oraz SLD.

Rzecznik klubu SP Patryk Jaki powiedział w środę PAP, że podczas spotkania politycy Solidarnej Polski będą domagać się od Gowina podania szczegółowych informacji na temat deregulacji zawodów. "Samo hasło deregulacja jest bardzo dumne, ale my chcemy znać szczegóły" - zaznaczył. Dodał, że SP popiera kierunek zmian w sprawie deregulacji.

Minister sprawiedliwości chce "otworzyć" dostęp do zawodów, które objęte są szczególnymi regulacjami. Na początku marca zaprezentował transzę pierwszych 49 zawodów regulowanych (z ogólnej liczby 380), do których dostęp ma zostać ułatwiony lub całkowicie otwarty. Na tzw. liście Gowina jest kolejne około 200 profesji.

Gowin wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku parlament uchwali przynajmniej pierwszą z transz deregulacji - 49 zawodów. Na razie jednak, jak dodał, rząd jest przed decyzją w tej sprawie. Minister zastrzegł jednak, że jest grupa zawodów, co do których regulacje muszą pozostać. Wskazuje je lista Komisji Europejskiej i są to np. lekarze, pielęgniarki, położne, architekci, zawody prawnicze. (PAP)

pż/ eaw/ jbr/