Jak powiedziała w czwartek Trzaska-Wieczorek, rozmowa ma dotyczyć m.in. przyszłości rynku pracy, zabezpieczenia socjalnego i polityki prorodzinnej. Podkreśliła, że ws. reformy emerytalnej prezydent konsultuje się już tylko z prawnikami, a jego piątkowe spotkanie z przedstawicielami partii nie jest elementem tych konsultacji.

Wcześniej w czwartek rano rzecznik PiS Adam Hofman poinformował w RMF FM, że Bronisław Komorowski spotka się w piątek o godz. 9 z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim w sprawie ustawy emerytalnej. "Prezydent odpowiedział na apel prezesa. Wierzymy, że wysłucha racjonalnych argumentów" – dodał rzecznik PiS. W środę Jarosław Kaczyński wezwał prezydenta, aby nie podpisywał ustawy podwyższającej wiek emerytalny do 67. roku życia, zadeklarował, że jest gotowy do rozmowy z głową państwa ws. zmian w systemie emerytalnym.

Jednak krótko przed południem Mariusz Błaszczak (PiS) powiedział PAP, że Kaczyński nie weźmie udziału w spotkaniu z Komorowskim. Błaszczak nie krył rozczarowania decyzją prezydenta, że spotka się on z przedstawicielami wszystkich partii politycznych zasiadających w Sejmie, a nie tylko z prezesem PiS.

"Wczoraj zostały przyjęte inne reguły. Wczoraj było umówione spotkanie dwóch osób z PiS - Jarosław Kaczyński z osobą towarzyszącą i dwóch osób ze strony Kancelarii Prezydenta - prezydenta i osoby towarzyszącej. Dzisiaj reguły zostały zmienione. To dowód na to, że słowo Bronisława Komorowskiego niewiele znaczy" - powiedział PAP Błaszczak.

PiS nie wskazało jeszcze przedstawiciela swojego klubu, który weźmie udział w spotkaniu.

Jak poinformowali PAP politycy innych partii, PO na spotkaniu u prezydenta ma reprezentować szef klubu parlamentarnego Rafał Grupiński. Do Pałacu Prezydenckiego ma też najprawdopodobniej przyjść Janusz Palikot. Z PSL w rozmowie ma uczestniczyć szef klubu Jan Bury, a z SLD szef tej partii Leszek Miller.

"Zdajemy sobie sprawę, że prezydent chce podpisać ustawę emerytalną, będziemy namawiali go jednak, by nie robił tego w tej chwili, a oddalił to w czasie i wysłuchał alternatywnych propozycji, które w tej sprawie ma SLD" - powiedział w czwartek PAP rzecznik Sojuszu Dariusz Joński.

Według Jońskiego Miller będzie też chciał poznać opinie prawne, które prezydent zamówił w sprawie reformy emerytalnej.

Solidarną Polskę reprezentować mają Arkadiusz Mularczyk i Beata Kempa. "Będziemy apelować do pana prezydenta, aby nie podpisywał tej ustawy, bowiem ta reforma emerytalna nie rozwiązuje problemów dot. rynku pracy czy polityki prorodzinnej" - powiedział PAP Mularczyk. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

laz/ tgo/ sdd/ mkr/ agy/ son/ mag/