Jak podkreślają organizatorzy - Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy, wydarzenie, uznawane za największą tego typu imprezę w Europie, zgromadzi przedstawicieli świata prawa, biznesu, nauki i polityki. Dyskutować będą o przyszłości swobody świadczenia usług i dalszych losach Unii Europejskiej.

Wśród zaproszonych gości znajdują się komisarz Elżbieta Bieńkowska, wicepremier Mateusz Morawiecki oraz prof. Gertruda Uścińska - prezes ZUS. Z zagranicy przyjadą m.in. prof. Danny Pieters – światowej sławy naukowiec zajmujący się koordynacją systemów ubezpieczenia społecznego, Gilles Savary – autor francuskiej ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji socjalnej; prof. Jozef Pacolet i Frederic De Wispelaere – autorzy badań dotyczących pracowników delegowanych i ich wpływu na lokalne rynki pracy.

Jak podano w komunikacie, kongres co roku gromadzi właścicieli firm, przedstawicieli działów HR, prawnych i księgowości, którzy szczególnie chętnie biorą udział w warsztatach praktycznych w drugim dniu. Wielu z nich już teraz dotykają nowe ustawy i rozporządzenia wprowadzane w krajach przyjmujących.

„W niedalekiej przyszłości wszystkie przedsiębiorstwa działające w międzynarodowym środowisku czeka prawdziwa rewolucja związana z rewizją dyrektywy o delegowaniu pracowników oraz rozporządzeń w zakresie ubezpieczeń społecznych. Warto się do niej dobrze przygotować. Pomoże w tym punkt konsultacyjny w sprawie wydawania dokumentów A1, w którym eksperci ZUS udzielą odpowiedzi na pytania dotyczące właściwego ustawodawstwa” - zapowiadają organizatorzy.

Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Inicjatywa Mobilności Pracy, a współorganizatorem - Ministerstwo Rozwoju. Polska Agencja Prasowa ma patronat medialny nad wydarzeniem.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

edytor: Anna Mackiewicz

rgr/ amac/