Przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Hrojsman zapewnił przed głosowaniem, że zmiany w kodeksie pracy nie oznaczają legalizacji małżeństw jednopłciowych. „Opowiadamy się za wartościami rodzinnymi. Słyszę tu jakieś nieprawdziwe informacje, że na Ukrainie mogą być małżeństwa jednopłciowe. Nie daj Boże, by do tego doszło. Nigdy tego nie poprzemy” – mówił.

Poprawki poparło 234 deputowanych w 450-osobowym parlamencie. Przeciwko byli posłowie z Opozycyjnego Bloku, który wywodzi się z Partii Regionów b. prezydenta Wiktora Janukowycza i Radykalna Partia deputowanego Ołeha Laszki.

Choć ukraińscy posłowie skupiali się w dyskusji przede wszystkim na zakazie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, uchwalone w czwartek poprawki pozwolą uniknąć także dyskryminacji m.in. ze względu na rasę, płeć, religię, przekonania polityczne czy stan zdrowia.

W poprzednich dniach Rada Najwyższa zaakceptowała szereg innych zmian prawnych, od których UE uzależnia złagodzenie zasad podróżowania na jej terytorium dla obywateli Ukrainy. Przyjęto m.in. poprawki ułatwiające walkę z korupcją. Jedna z nich dotyczy procedury konfiskaty majątku osób uwikłanych w łapówkarstwo.

Na konieczność wzmożonej walki ukraińskich władz z korupcją wskazywała podczas poniedziałkowej wizyty w Kijowie szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Oświadczyła wówczas, że podstawą zaufania partnerów zagranicznych wobec Ukrainy jest reforma antykorupcyjna.

Oczekuje się, że Komisja Europejska podejmie decyzje w sprawie likwidacji wiz dla Ukraińców w grudniu.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)