Zdaniem ekspertów: "Polacy chcą szybko pobierać świadczenia, nawet jeśli będą one niskie".

Ankieta pokazuje, że Polacy (ponad 60 proc. ankietowanych) popierają prezydencki projekt ustawy cofający wydłużenie wieku emerytalnego i przywracający wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przeciwnego zdania było 27 proc. uczestników ankiety.

Polecamy: Zarządzanie wiekiem kluczowe dla organizacji

"Takie wyniki są po myśli związkowców" – czytamy w artykule. Gazeta cytuje wypowiedź rzecznika Solidarności Marka Lewandowskiego: "To pokazuje coś, o czym mówiliśmy w momencie wprowadzania wydłużenia wieku emerytalnego, że społeczeństwo jest temu przeciwne i nie można wprowadzać reformy szybko bez zdobycia społecznej akceptacji".

Inaczej widzi problem rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow. "To pokazuje, że nasi obywatele nie mają pojęcia, jak wygląda system emerytalny i od czego zależy wysokość emerytury" – powiedziała w wypowiedzi dla "DGP".

"Zapewne wiele z tych osób zakłada, że przejdą na emeryturę i będą nadal pracować" – zauważa z kolei Jakub Borowski, który pracuje jako główny ekonomista w Credit Agricole. Podkreśla, że ludzie nie rozumieją,iż wysokość świadczeń zależy od tego, ile się nazbierało oraz ile się będzie żyło, a nie od stażu pracy.

Komentując poparcie dla idei uczynienia stażu jednym z kryteriów przechodzenia na emeryturę "Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że wynik sondażu "może być istotnym politycznym argumentem dla zmiany prezydenckiego projektu ustawy, który zajmuje się obecnie Sejm". (PAP)