"To jedyny tego typu projekt realizowany obecnie w Polsce" – podkreślał we wtorek na konferencji prasowej marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

"W ramach programu +Power+ otrzymaliśmy w trybie pozakonkursowym, czyli tylko dla województwa świętokrzyskiego, ponad 15 mln zł w formie grantów. Będą je mogły uzyskać szkoły zawodowe, przedsiębiorcy i samorządy na wsparcie szkolnictwa zawodowego" – dodał marszałek.

Kluczowym, innowacyjnym aspektem programu jest większa liczba zajęć praktycznych dla uczniów szkół zawodowych w przedsiębiorstwach - minimum 40 proc. godzin przewidzianych na kształcenie praktyczne w programie nauczania. "Młodzi ludzie będą mieli więcej praktyk nie w szkołach, bardzo często słabo wyposażonych, ale u przedsiębiorcy, bezpośrednio na linii produkcyjnej w zakładzie pracy. Będą mieli większe szanse, aby po skończeniu szkoły podjąć tam pracę" – zaznaczył Jarubas.

Uczniowie szkół zawodowych podczas tych praktyk będą otrzymywali stypendia. "Będzie to opłacalne także dla przedsiębiorcy, który w ramach tego programu będzie mógł przygotować stanowisko pracy dla ucznia, a sam może przejść na nasz koszt kurs pedagogiczny. Również nauczyciele opiekujący się w szkole uczniami będą wynagradzani" – zapewnił marszałek.

 [-DOKUMENT_HTML-]

"Nasi uczniowie stale odbywają praktyki u przedsiębiorców, ale nigdy w tak dużym wymiarze" – podkreśliła podczas konferencji dyr. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Końskich Beata Jakubowska. "Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej uczniowie mieli możliwość wyjazdu na płatne staże za granicę w ramach projektu (Mój nowy zawód w zielonej gospodarce). Odbywali praktyki w Austrii, skąd wrócili bardzo zadowoleni i z nową wiedzą. Spotkali się z innowacyjnością, którą mam nadzieję przeniosą za kilka lat na polski rynek. Podczas takich staży zdobytą u nas wiedzę wzbogacają nowymi umiejętnościami" – dodała Jakubowska.

"90 proc. mojej załogi to byli uczniowie, którzy wcześniej odbywali w mojej firmie praktyki" – podkreślił podczas spotkania przedsiębiorca Roman Wróbel. "Młodzi ludzie odbywając u mnie takie staże poznają swoje stanowisko pracy, wiedzą, co mają robić i jakie są od nich oczekiwania. Moim zdaniem to najlepszy sposób pozyskiwania pracowników" – zapewnił przedsiębiorca.

W projekcie założono udział minimum 500 uczniów, a wysokość grantów, jakie mogą uzyskać beneficjenci programu wynosi od 500 tys. do trzech milionów złotych. Rozpoczęcie realizacji projektu "Innowacyjna edukacja – nowe możliwości zawodowe", który potrwa do końca 2020 roku, planowane jest na sierpień tego roku. (PAP)