Zdaniem rozmówcy PAP stawka w tej wysokości powinna zachęcić Polaków do oszczędzania na emeryturę na IKZE.

IKZE umożliwiają systematyczne gromadzenie dodatkowych oszczędności na emeryturę. Dochód, który jest przekazywany na IKZE jest zwolniony z podatku, PIT - według skali podatkowej - trzeba jednak zapłacić w momencie wypłaty świadczenia emerytalnego. Przyszli emeryci, którzy oszczędzają na IKZE nie wiedzą jednak, jaka wysokość podatku będzie obowiązywała w momencie, kiedy przejdą na emeryturę, np. za kilkadziesiąt lat.

Wśród przedstawionych we wrześniu przez rząd propozycji zmian dotyczących OFE znalazła się m.in. zmiana dotycząca opodatkowania wypłat z IKZE. Zapowiedziano wprowadzenie zryczałtowanego podatku dochodowego w miejsce obecnie obowiązującego opodatkowania według skali PIT. Zaproponowano też wprowadzienie limitu kwotowego wpłat na IKZE, jednakowego dla wszystkich, w wysokości podobnej do obecnie obowiązującego maksymalnego rocznego limitu wpłat na konto IKZE, tj. ok. 4 tys. zł. Poszerzona też ma być oferta produktowa podmiotów prowadzących działalność maklerską o możliwość inwestowania na koncie IKZE we wszystkie oferowane przez Skarb Państwa obligacje detaliczne.

"Uprościmy oszczędzanie w IKZE. Dotychczasową procentową ulgę podatkową zastąpi ulga kwotowa, bardziej zrozumiała i prostsza w wyliczeniu dla oszczędzających. Ustalimy stałą, niską stawkę podatku dochodowego dla wypłat IKZE po osiągnięciu wieku emerytalnego. Liczymy, że przejrzyste zasady i większe zachęty podatkowe spowodują wśród Polaków wzrost zainteresowania dodatkowym oszczędzaniem na starość" - mówił we wrześniu podczas debaty sejmowej na temat OFE minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Nie wskazał jednak stawki podatku, która miałaby dotyczyć wypłat z IKZE.

Zgodnie z informacją przyjętą przez rząd na koniec 2012 r. instytucje finansowe (np. zakłady ubezpieczeń, dobrowolne fundusze emerytalne) prowadziły 496 tys. 821 Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego. Wpłat dokonano jednak na mniej niż 7 proc. kont - niespełna 33 tys. - na których zgromadzono 52,8 mln zł.

W środę premier Donald Tusk poinformował, że w czwartek wieczorem projekt ustawy o OFE zostanie przesłany do konsultacji, które potrwają miesiąc. Wskazał, że następnie odbędzie się posiedzenie rządu poświęcone tej sprawie. "Myślę, że za mniej więcej miesiąc i tydzień projekt powinien znaleźć się w parlamencie" - zapowiedział szef rządu. Dodał, że we wtorek wieczorem rozmawiał o ostatnich ustaleniach pomiędzy ministerstwami finansów i pracy. "Ta rozmowa upewniła mnie, że osiągnęliśmy finał, jeśli chodzi o ten etap prac" - zaznaczył. "Szczegółowe zapisy poznacie państwo w momencie, kiedy ten dokument zostanie przesłany do konsultacji, a więc za kilkadziesiąt godzin" - zapowiedział premier.(PAP)