Naprzeciwko gmachu KPRM zgromadziło się kilkuset związkowców z flagami, trąbami i gwizdkami. Rozstawili też dwa metalowe stelaże do namiotów. "Popierajcie PO czynem. Umierajcie przed terminem", "TAK dla referendum, NIE dla pracy do śmierci" - głoszą rozwieszone między drzewami transparenty.

Związkowcy zapowiadają, że zostaną pod KPRM do środy, kiedy to mają przenieść się przed Sejm i zastać tam do piątku. Wtedy posłowie będą rozpatrywać wniosek o referendum ws. podniesienia wieku emerytalnego. We wtorek reprezentację regionu gdańskiego "S" mają zmienić związkowcy z regionu śląsko-dąbrowskiego.

Rozpoczynając protest, szef regionu gdańskiego "S" Krzysztof Dośla przypominał postulaty z sierpnia 1980 r. Odczytał m.in. postulat 14.: "Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 55 lat, a dla mężczyzn do 60 lub przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 dla mężczyzn bez względu na wiek". O to dopominali się strajkujący robotnicy w zakładach Wybrzeża w 1980 roku, to poparli pracownicy całej polski w strajku sierpniowym - dodał.(PAP)

wkr/ je/ mag/