Spotkanie lidera Ruchu Palikota z prezydentem odbędzie się w poniedziałek po południu w Belwederze.

"Prezydent Bronisław Komorowski jest mocno zaangażowany w sprawę kompromisu wokół trudnej reformy emerytalnej, wielokrotnie podkreślał, że ufa, iż koalicji rządowej uda się znaleźć kompromis w sprawie reformy" - oświadczył na briefingu prasowym przed spotkaniem prezydencki minister Sławomir Rybicki.

Rybicki przypomniał, że Komorowski ósmego lutego zaprosił do Kancelarii Prezydenta kluby parlamentarne, aby "w dyskusji szukać konsensusu dla tej trudnej reformy". Jak dodał, "Ruch Palikota, jako jedyna partia opozycyjna, zadeklarował wtedy poparcie dla reformy".

"Wszystkie te spotkania, również dzisiejsze z posłem Palikotem, służyć mają wypracowaniu jak najszerszego kompromisu i konsensusu, i włączeniu jak najszerszych grup społecznych do pracy nad tą trudną reformą" - oświadczył prezydencki minister.

W poniedziałek po godz. 15 rozpoczęło się spotkanie premiera Donalda Tuska z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim poświęcone sprawie emerytur.

Wcześniej tego dnia spotkało się ścisłe kierownictwo PSL, a także szefowie regionalnych struktur partii na nadzwyczajnym posiedzeniu Naczelnego Komitetu Wykonawczego ugrupowania, by rozmawiać o planowanej reformie emerytalnej i sytuacji w koalicji.

Pawlak poinformował po spotkaniu, że władze naczelne PSL upoważniły go do rozmów z PO dotyczących kompromisowego kształtu reformy emerytalnej, ale też do rozmów w sprawie "strategicznych kierunków działania koalicji" do roku 2015.

PO i PSL nie zdołały do tej pory wypracować kompromisu ws. reformy emerytalnej, która przewiduje wydłużenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. (PAP)

dog/ hgt/ son/ jbr/