Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślono, że to pierwszy festiwal filmowy poświęcony tematyce strażackiej w Polsce.
"Chcemy przedstawić zawód strażaka i znaczenie wykonywanych przez niego zadań. Zależy nam również na profilaktyce, czyli przekazaniu najmłodszym jak powinni zachowywać się w sytuacji zagrożenia" - powiedział zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu Jerzy Ranecki. Jak dodał, ważne jest też, żeby dzieci znały alarmowe numery telefonów. "Życie pokazało, że dzwoniąc na numer alarmowy, wiele razy uratowały one dorosłych" - zauważył.
Zaprezentowanych zostanie pięć filmów animowanych, które powstały w latach 60-tych i 70-tych XX wieku, m.in. trzy bajki o Bolku i Lolku z cyklu "Uwaga Pożar", film „Reksio strażak” i "Zaczarowany ołówek: Czerwony Kur". Organizatorzy spodziewają się, że w festiwalu weźmie udział 1,3-2 tys. dzieci w wieku do 4 do 8 lat.
Marta Jodko z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oceniła, że we współczesnej kinematografii dziecięcej rzadko pojawia się temat strażaków. “Praktycznie nie ma filmów, które edukują w tym zakresie dzieci. Produkcje takie nie pokazują, na czym polega praca strażaków oraz jak zapobiegać pożarom. W klasycznych bajkach ten motyw pojawiał się częściej" - powiedziała PAP.
Poza produkcjami dla dzieci zaplanowano także pokaz filmu Milosa Formana "Pali się moja panno". Podczas festiwalu przyznana zostanie nagroda dla najlepszego filmu o tematyce pożarniczej. Walczyć będzie o nią dziewięć produkcji. Jury przewodniczyć będzie Krzysztof Zanussi.
Zaplanowano też wykład prof. Jerzego Bralczyka na temat słownictwa związanego z pożarnictwem oraz terminów wywodzących się od pracy strażaków. Impreza odbędzie się w poznańskim Multikinie 51. Organizatorami festiwalu są Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej.