Konserwatywny rząd premiera Pedro Passosa Coelho, który ma wystarczającą większość w parlamencie, aby przegłosować ustawę, uzgodnił wcześniej jej treść z tzw. trojką (Międzynarodowy Fundusz walutowy, Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny) - jak podkreśla lizboński dziennik "Diario de Noticias".

Szczegóły ustawy będą od przyszłego tygodnia przedmiotem dyskusji z przedsiębiorcami i związkami zawodowymi.

Szef kancelarii premiera Luis Marques Guedes nie wykluczył w rozmowie z dziennikarzami, że w niedalekiej przyszłości wiek emerytalny w Portugalii może być podniesiony do 67, a nawet do 68 lat.

Taka konieczność może powstać w związku ze starzeniem się portugalskiego społeczeństwa. 26,6 proc. ludności Portugalii ukończyło 65 lat, a przyrost naturalny należy tu do najniższych na świecie, poziom dzietności wynosi 1,3 dziecka na kobietę.

Według oficjalnych prognoz przyrost PKB w 2014 r. w Portugalii wyniesie 0,8 proc. Zgodnie z warunkami pomocy finansowej udzielonej przez trojkę, w 2014 r Portugalia będzie musiała zaoszczędzić jeszcze 3,9 miliarda euro.

W tym celu oprócz znacznych redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym rząd zapowiedział dalsze obniżki wyższych uposażeń.

Według tabel publikowanych przez portugalskie media, urzędnik, którego uposażenie wynosi obecnie, po pierwszych, niewielkich cięciach przeprowadzonych w 2011 r., 1 000 euro, będzie zarabiał od 1 stycznia 2014 r. 948 euro. Uposażenie wynoszące obecnie 1 500 euro zostanie obniżone do 1 289 euro, a urzędnik zarabiający 2 000 euro będzie miał 1 750 euro.

Portugalska minister finansów Maria Luis Albuquerque, informując o zaplanowanych obniżkach uposażeń, podkreśliła, że "okrojone zostaną od przyszłego roku także uposażenia polityków zajmujących wysokie stanowiska". (PAP)