Jak wyjaśnił na konferencji prasowej rzecznik Federacji MSP, zrzeszającej kilka tysięcy właścicieli firm, Sebastian Brański podpisane w środę porozumienie ma charakter otwarty i wkrótce mają do niego przystąpić inne związki zawodowe i organizacje pracodawców.

W środę do porozumienia przystąpiły: Stowarzyszenie "Wolni Przedsiębiorcy", Polskie Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców - Koło Warszawskie, Kujawskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Handlowców.

Do głównych problemów polskiej gospodarki Brański zaliczył: wysokie bezrobocie, emigrację zarobkową i niskie płace. Podkreślili, że w Niemczech PKB per capita jest dwukrotnie wyższy niż w Polsce, a to oznacza wyższe zarobki i wyższy standard życia.

"Będziemy popierać te rozwiązania legislacyjne, których celem jest uproszczenie prawa podatkowego" - zapowiedział rzecznik federacji. Dodał, że Polska zajmuje 113. miejsce na świecie pod względem przyjazności systemu podatkowego dla przedsiębiorców. "Podatki mają bardzo istotny wpływ na rozwój gospodarki, przedsiębiorstw, powstawanie nowych firm i miejsc pracy" - tłumaczył.

Uczestnicy porozumienia chcą popierać wszelkie inicjatywy społeczno-polityczne, których celem jest naprawa systemu polityczno-gospodarczego w Polsce i zmiana ordynacji wyborczej. "Cały czas mamy te same twarze w polityce. Proponujemy zmianę ordynacji wyborczej na większościową - jednomandatowe okręgi wyborcza albo ewentualnie ordynację mieszaną" - powiedział Brański.

Prezes kujawskiego stowarzyszenia, w skład którego wchodzi 114 firm, Marek Słabiński dodał, że trzeba ograniczyć kadencyjność w samorządach, bo teraz wójt, burmistrz czy prezydent sprawują swoje funkcje nawet przez pięć kadencji.

Brański poinformował, że postulaty zawarte w porozumieniu są konsultowane z ekonomistami, następnie mają trafić m.in. do resortów gospodarki i finansów.

Szef śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz mówił w środę, że sytuacja zarówno pracowników, jak i przedsiębiorstw - zwłaszcza małych i średnich - jest bardzo zła. "Funkcjonują w bardzo złym systemie prawnym. Chcemy to naprawić" - podkreślił. Mówił też o wymiernych efektach współpracy związkowców i przedsiębiorców na Śląsku, np. udanym wspólnym lobbowaniu za wprowadzeniem odwróconego VAT-u na wyroby stalowe.

Federacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw działa od października 2012 r. Do tej pory - jak podają jej przedstawiciele - zarejestrowało się ok. 8 tys. osób. Większość z nich to przedsiębiorcy, ale są też np. studenci. (PAP)