W 2012 roku, w ramach europejskiej sieci Eures, nie ma żadnych sezonowych ofert pracy na wakacje poza Polską dla mieszkańców województwa - poinformowała PAP Barbara Chrościńska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku podkreśla, że w jego statystykach za typowo sezonowe uchodzą oferty pracy w budownictwie, leśnictwie i ogrodnictwie. Rzeczniczka tego urzędu Jolanta Tulkin powiedziała PAP, że w tych branżach w okresach od stycznia do połowy czerwca w 2011 i w 2012 roku liczba ofert pracy była podobna. Było to średnio po około 400 ofert pracy w przetwórstwie przemysłowym i w budownictwie, oraz po kilkanaście ofert zatrudnienia przy pracach w rolnictwie.

Obecnie jest ponad 87 ofert pracy dla murarzy, brukarzy, dekarzy, glazurników, szpachlarzy i przy docieplaniu budynków. W białostockim PUP jest też tylko 8 ofert pracy w ogrodnictwie. Oferty te są przeznaczone dla wszystkich chętnych - podkreśliła Tulkin. Płace zależą od kwalifikacji, zazwyczaj w ofertach jest informacja, że są "do uzgodnienia".

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Augustowie sporo jest ofert w gastronomii zarówno dla kelnerów, barmanów jak i kucharzy, a także w hotelarstwie, np. dla recepcjonistów - poinformował PAP dyrektor tej placówki Andrzej Krzywicki. Dodał, że Augustów jest "sezonowym miastem" i najwięcej ofert jest właśnie w okresie letnim, kiedy przyjeżdżają turyści, a w restauracjach czy hotelach potrzebna jest dodatkowa pomoc.

Krzywicki powiedział, że obecnie ofert jest ponad 100, z czego połowę stanowią oferty pracy sezonowej, w większości na 3 miesiące. Oferty te przewidują zawarcie umowy o dzieło bądź umowy zlecenie.

Młodzi ofert sezonowej pracy w Podlaskiem mogą szukać w Młodzieżowych Biurach Pracy. Jak powiedziała PAP Anna Zaremba z takiego biura w Białymstoku, zgłaszają się do niego głównie absolwenci szkół ponadgimnazjalnych i studenci.

Dodała, że obecnie w bazie biura znajduje się kilkanaście ofert pracy sezonowej; czasami w jednej ofercie jest kilka miejsc pracy. Poszukiwane są osoby do pracy głównie w hipermarketach, tu mogą pracować na stanowisku kasjera czy pomocy przy rozstawianiu towaru w sklepie. W okresie wakacyjnym jest też więcej ofert pracy na świeżym powietrzu jak kolportaż ulotek czy przeprowadzanie ankiet. Poza tym są też oferty pracy m.in. w produkcji.

Zaremba poinformowała, że nie ma już ofert pracy do zbiorów owoców. Co roku w białostockim biurze jest ich kilka, ale wszystkie dotyczą tylko zbioru truskawek, których sezon już się skończył.

Z najnowszych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku wynika, że w czerwcu w regionie bez pracy było blisko 64,3 tys. osób. To o 1,5 proc. mniej niż w maju. Stopa bezrobocia w województwie wynosi 14 proc, podczas gdy stopa bezrobocia dla Polski to 12,6 proc.

Najwięcej osób bez pracy jest w powiecie grajewskim (stopa bezrobocia 21,7 proc.), sejneńskim ( 19,7 proc.), augustowskim (18,4 proc.) i kolneńskim ( 18,7 proc.)

W urzędach pracy jest obecnie blisko 1,7 tys. ofert pracy i aktywizacji zawodowej.(PAP)

kow/ swi/ mki/