"Może dojść do takiej sytuacji, że jeżeli teraz zbyt radykalnie zadziałamy, to za trzy i pół roku pojawi się u władzy koalicja, która to wszystko odwróci i +odkręci+. Dlatego propozycja PSL, żeby podzielić się tymi reformami z następnymi koalicjami i rządami, jest jak najbardziej na miejscu, żeby każdy czuł współodpowiedzialność" - powiedział w czwartek dziennikarzom Pawlak.

Ostatnia propozycja PSL ws. reformy emerytalnej zakłada w pierwszym etapie - do roku 2020 - podniesienie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn o dwa lata. Jak mówił Pawlak, taka opcja pozostawia pole do decyzji i zaangażowania następnych parlamentów i następnych rządów.

"Na fali podburzania emocji i nastrojów społecznych może dojść do zawrócenia z tej drogi, dlatego warto rozważać różne opcje, trzeba znaleźć rozwiązanie, które zapewnia kompromis i na dziś i na przyszłość" - tłumaczył wicepremier.

Argumentował, że za kilka lat może się okazać, że niektóre dzisiejsze szacunki dotyczące systemu emerytur niekoniecznie odpowiadają realiom. "Przykład mieliśmy z reformą OFE, po 10 latach trzeba było dokonać korekty, bo system był nie do utrzymania, zagrażał stabilności finansów publicznych i korekta została dokonana. To są poważne decyzje, które dotyczą wielu pokoleń" - mówił Pawlak.

Rządowy projekt reformy emerytalnej zakłada stopniowe podwyższanie i zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat. Reforma podnosi też wiek emerytalny rolników, sędziów i prokuratorów do 67 lat.

Projekt zakłada też, że od 2013 r. wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn co cztery miesiące będzie podwyższany o kolejny miesiąc, co oznacza, że z każdym rokiem trzeba będzie pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób docelowy poziom 67 lat w przypadku mężczyzn ma zostać osiągnięty w roku 2020, natomiast kobiet - w 2040. Nowe regulacje objęłyby kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.

Obecnie projekt jest w konsultacjach społecznych. Równolegle premier Donald Tusk próbuje przekonać do niego kluby parlamentarne. We wtorek rozmawiał z klubem PSL. W czwartek spotkał się z klubem SLD, a planuje spotkanie z posłami Ruchu Palikota. Na przyszły tydzień przewidziane są spotkania z klubami PiS i Solidarnej Polski. (PAP)

wkr/ je/ jbr/