W czwartek w płockim Urzędzie Miasta odbyło się podsumowanie projektu zakupu dla mazowieckiej PSP specjalistycznego sprzętu, w tym samochodów i pomp, przy wsparciu środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Całkowita wartość projektu zrealizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. mazowieckiego 2007-13 wyniosła ponad 7,5 mln zł przy dofinansowaniu w wysokości 3,8 mln zł. Z pieniędzy tych zakupiono m.in. cztery samochody, w tym dowodzenia i łączności oraz ratowniczy z agregatem proszkowym, a także pompy pożarnicze, np. do przepompowywania wody na duże odległości przy pożarach lasów.
Jak podkreślił komendant mazowieckiej PSP Gustaw Mikołajczyk, założeniem programu było kupno najbardziej nowoczesnego i zarazem wysokospecjalistycznego sprzętu ratowniczo-gaśniczego. "Taki sprzęt trudno jest kupić w normalnym procesie zakupu i wymiany, bo jest on bardzo drogi i specyficzny" – powiedział dziennikarzom Mikołajczyk.
Wśród nabytków mazowieckiej PSP kupionych w ramach projektu wymienił m.in. samochód dowodzenia i łączności do prowadzenia działań podczas długotrwałych akcji ratowniczych i gaśniczych z udziałem dużych sił, który trafił do garnizonu w Warszawie. "Śmiem twierdzić, że to najnowocześniejszy tego typu samochód w Polsce, który jest w stanie zapewnić na miejscu akcji bardzo duży komfort łączności, w tym radiowej, satelitarnej" – ocenił komendant.
Mikołajczyk podkreślił, że obecnie mazowiecka PSP pod względem wyposażenia dorównuje poziomowymi światowemu. "Dokonaliśmy wymiany prawie 80 proc. sprzętu w okresie ostatnich kilku lat. Absorbujemy bardzo dużo środków europejskich. Pomaga nam w tym zarówno Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, jak i wojewódzki, i oczywiście samorządy" - oświadczył.
Mikołajczyk zwrócił jednocześnie uwagę, że obecnie nowoczesny i wysokospecjalistyczny sprzęt ratowniczo-gaśniczy, z którego korzysta m.in. mazowiecka PSP, produkowany jest w kraju.
"W Polsce mamy kilka firm, liczących się w Europie, ale również na świecie, produkujący specjalistyczny sprzęt. My dzisiaj właściwie nie kupujemy sprzętu zagranicą. W przetargach wygrywają firmy polskie i to nie tylko ceną, ale również jakością. Te firmy eksportują też na rynek Unii Europejskiej i poza Unię. To świadczy o tym, jaki zrobiliśmy skok technologiczny" – zaznaczył komendant.
W ramach zrealizowanego programu doposażenia mazowieckiej PSP do komendy miejskiej w Radomiu trafił ciężki samochód ratownictwa chemiczno-ekologicznego, wykorzystywany do akcji przy neutralizacji substancji niebezpiecznych, a do komendy miejskiej w Płocku zestaw pomp wysokiej wydajności 30 tys. litrów na minutę oraz specjalistyczny kontener paliwowy z cysterną o pojemności ponad 7 tys. litrów, który może pełnić rolę samodzielnej, mobilnej stacji paliw. (PAP)