Zakład, w którym będą produkowane koncentraty barwiące na potrzeby rynku tworzyw sztucznych, wybudowany został na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (ŁSSE). Oprócz hali produkcyjnej powstały: laboratorium, magazyn oraz zaplecze biurowe. Inwestycja kosztowała 38 mln zł.

Zdaniem szefów firmy nowy zakład zwiększy potencjał produkcyjny i umocni pozycję firmy na rynku w Polsce oraz w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Prezes Clariant Polska Ralph Rutte przyznał, że otwarcie nowej fabryki jest "potwierdzeniem znaczenia polskiego rynku dla firmy Clariant”.

Prezes Clariant ocenił, że możliwość budowy nowego zakładu to m.in. zasługa doskonałej współpracy z przedstawicielami lokalnej społeczności oraz władzami ŁSSE.

Z inwestycji zadowolony jest burmistrz Konstantynowa Łódzkiego Henryk Brzyszcz, który jest przekonany, że ta inwestycja przyczyni się do rozwoju regionu. Przyznał, iż cieszy się, że Clariant zainwestował w Konstantynowie Łódzkim, bo to "dodatkowe wpływy z podatków, szansa dla lokalnych firm na współpracę ze Szwajcarami i większy prestiż miasta".

Zwrócił uwagę, że każda nowa inwestycja to dodatkowe nowe miejsca pracy. Obecnie - jak mówił - według danych z lutego tego roku bezrobocie w powiecie pabianickim, do którego należy Konstantynów Łódzki, wynosi 16,7 proc.

Władze firmy przypominają, że wybór Konstantynowa Łódzkiego na lokalizację nowej fabryki jest efektem 23-letniej historii obecności firmy Clariant w Polsce, a także "uznania społecznego i ekonomicznego potencjału aglomeracji łódzkiej". Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska uważa, że położenie aglomeracji u zbiegu międzynarodowych szlaków transportowych sprawia, iż jest ona idealnym miejscem dla przedsiębiorstw nastawionych na eksport.

Według danych Clariant, grupa posiada swoje firmy na całym świecie i na koniec 2013 roku zatrudniała łącznie ponad 18 tys. pracowników.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna składa się z 44 podstref w trzech województwach: łódzkim, wielkopolskim i mazowieckim. Do końca stycznia firmy zrealizowały w niej inwestycje o wartości ponad 10,5 mld zł, dzięki którym powstało prawie 27 tys. miejsc pracy.

(PAP)