Przedstawiciele komitetu przybyli w poniedziałek do Urzędu Marszałkowskiego z petycją oraz mozaiką z napisem "Śląskie Dziady Kultury", którą wręczyli członkowi zarządu województwa Henrykowi Mercikowi.

"My nie idziemy po podwyżki, my na razie idziemy po wyrównanie wieloletnich zaległości. Nie ustąpimy. O podwyżkach będziemy rozmawiali wtedy, kiedy osiągniemy średnią, która nie będzie dziadowska, nie będzie nas ośmieszała w skali Europy" - powiedział w gabinecie wicemarszałka Roland Dobosz z komitetu protestacyjnego muzealników.

Według przedstawicieli związków niekorzystna sytuacja płacowa pracowników instytucji kultury trwa od 2008/2009 roku i "zagraża stabilności pracy" instytucji oraz zwiększa niepokój i niepewność o przyszłość zawodową pracowników.

"Wielu pracowników instytucji kultury musi przeżyć za 1700 zł, a pensja +dziadowska+ 1250 zł netto na etat nie jest wcale wyjątkiem. Nie da się bowiem inaczej określić poziomu naszych wynagrodzeń. Nie zgadzamy się na argumenty +że przecież takie są zarobki w kulturze+. (...) Słyszymy ja na co dzień. Niestety nie utrzymamy za nie naszych rodzin" - napisali w petycji.

Pracownicy instytucji kultury podkreślali, że kształcenie specjalistów z różnych dziedzin kultury, czy wzrost kompetencji zawodowych jest procesem długotrwałym, szczególnie w przypadku pracowników muzeów, których "specjalizacja wymaga wysokich kompetencji i samokształcenia, trwającego wiele lat".

Podkreślali, że oczekują "natychmiastowych" działań, które zmienią ich sytuację materialną. "Muszą znaleźć się środki na podwyżki dla muzealników, bibliotekarzy, pracowników scen polskich, filharmoników i animatorów kultury. Musimy nadrobić wieloletnie zaległości płacowe w instytucjach kultury" - zaapelowali w poniedziałek.

W petycji zaznaczyli, że oczekują, iż ich pensje zbliżą się do wys. 4,5 tys. brutto w ciągu trzech lat. "W 2013 roku podano taką kwotę jako średnią pensję pracowników kultury" - napisali w petycji. Według nich "taką średnią zawyżają płace pracowników w nowo wybudowanych obiektach".

Odnosząc się do petycji, Mercik powiedział, że samorząd województwa chciałby "mieć więcej pieniędzy w tym kulturalnym worku".

"Czuję się też adresatem tej petycji oczywiście, ale muszę powiedzieć, że pewnie lepszym adresatem byłby (...) wojewoda" - powiedział Mercik. "Bardzo byśmy chcieli, mieć więcej pieniędzy w tym kulturalnym worku. Przypomnę, że mamy 18 instytucji kultury, które finansujemy z budżetu województwa, który to budżet jest podobny do budżetu miasta Katowice" - dodał. Jak poinformował Urząd Marszałkowski, oprócz tych 18 instytucji, są jeszcze dwie "współprowadzone" z samorządami lokalnymi w Zabrzu i Cieszynie.

Zdaniem Mercika rozwiązaniem problemu większego dofinansowania kultury może być dokończenie reformy samorządowej.

"Albo państwo bardziej włączy się w to, co się dzieje w kulturze na Śląsku i przestanie te rzeczy uznawać za drugorzędne w porównaniu do innych województw, albo zostanie dokończona reforma samorządowa i będziemy mieli więcej pieniędzy do podziału. Mogę zagwarantować jedno, że dołożę wszelkich starań, żeby te pieniądze, które mamy do swojej dyspozycji były rozdzielane w sposób możliwie jak najbardziej sprawiedliwy w stosunku do rangi instytucji i zaangażowania pracowników" - dodał Mercik.

Jak poinformował dyrektor wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek wydatki na kulturę w budżecie województwa śląskiego znajdują na drugim miejscu - pierwszą pozycją jest komunikacja i transport. W tym roku na działalność instytucji kultury zarezerwowano w budżecie ponad 130 mln zł (cały budzet województwa tj. ok 2 mld zł).

Obecnie w województwie śląskim działa ponad 1400 instytucji kultury. Większość z nich jest finansowana przez gminy i powiaty.

Protest odbył się pod hasłem "W samo południe - sztafeta Dziadów Kultury". (PAP)