Hofman ocenił, że działania PiS w sprawie reformy emerytalnej przynoszą efekt. "Manifestacja, a także naciskanie na PSL okazują się skuteczne. Być może uda się opóźnić przedłużenie wieku emerytalnego do 67. roku życia. Martwię się jednak, że będzie: +Pawlak nie może, to Palikot pomoże+. Prawda, że Palikot jest koncesjonowaną opozycją, wyjdzie na jaw" - powiedział.

Hofman podkreślił, że PiS nie zmieni stanowiska ws. podwyższenia wieku emerytalnego. "+No pasaran+ w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego do 67. roku życia. Są alternatywne propozycje. Wielokrotnie je przedstawialiśmy" - mówi. Wśród pomysłów PiS rzecznik partii wymienił m.in. możliwość wyboru między OFE a ZUS.

O tym, że stanowisko PiS ws. emerytur pozostaje niezmienne, mówił też we wtorek wczesnym popołudniem szef tej partii Jarosław Kaczyński.

"Nasze stanowisko pozostaje niezmienne. Istota propozycji jest taka, że jak ktoś chce, to może pracować krócej, oczywiście za dużo niższą emeryturę. Istota naszych propozycji jest taka, że jak ktoś chce, to może pracować dłużej, ale i tak dostaje (emeryturę - PAP) na zaplanowanym poziomie" - powiedział Kaczyński dziennikarzom w Sejmie.

"Trzeba powiedzieć jedno, że jeśli będzie przeprowadzone to, co planuje Platforma, będzie to kolejne potężne uderzenie w polską wieś. Nie bardzo wiem dlaczego PSL chce w ogóle to brać pod uwagę" - dodał.

Kaczyński był też pytany, co sądzi o pogłoskach, że reforma emerytalna miałaby być przeprowadzona jeszcze przed rozpoczęciem Euro 2012 w czerwcu. "Jeżeli tak rzeczywiście jest to po raz kolejny potwierdza, że Platforma nie kieruje się żadnymi względami merytorycznymi, tylko propagandowymi" - ocenił.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział, że szef PSL Waldemar Pawlak poinformował we wtorek premiera Donalda Tuska, że na chwilę obecną nie jest gotowy do poparcia rządowego projektu reformy emerytalnej. W środę zebrać ma się zarząd PO, który omówi wszystkie możliwe scenariusze na rzecz zebrania większości parlamentarnej, takiej, która umożliwi przyjęcie projektu reformy emerytalnej. (PAP)

tgo/ son/ gma/