Jak powiedziała rzeczniczka prasowa Gdańsk DocFilm Festival Diana Dziworska, konkursowe filmy w wieloaspektowy sposób poruszają tematykę godności. "Od godności kobiet, po godność pracownika, a nawet godność zwierząt hodowanych nierzadko w niehumanitarnych warunkach" - wyjaśniła.

"Częstym tematem jest praca, która jako przywilej człowieka powinna być podstawą godnego życia rodziny i stabilnej sytuacji społecznej. Niestety, w dzisiejszym świecie nie tylko brak pracy, ale też i dyskryminacja w firmach staje się przyczyną ludzkich tragedii, co pośrednio podważa wiarę w demokrację i ład moralny" - dodała Dziworska.

W środę wieczorem podczas uroczystości otwarcia festiwalu, po raz pierwszy w Polsce, wyświetlony został film "O krok od sławy" w reżyserii Morgana Neville'a, nagrodzony w marcu tego roku Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Obraz opowiada o nieznanych, utalentowanych wokalistach i wokalistkach wspierających sukcesy takich gwiazd muzyki jak np. Mick Jagger, Bruce Springsteen, czy Sting.

W trakcie festiwalu zaprezentowane będą produkcje dokumentalne z Austrii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Kanady, Niemiec, Palestyny, Rumunii, Rosji, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii, Ukrainy i USA.

Polskę reprezentować będą filmy: "Sonda o mężczyznach" (reżyseria Mateusz Głowacki), "Rybaczymy" (reż. Maciej Głowiński), "Dziennik z podróży" (reż. Piotr Stasik), "O której wrócisz?" (reż. Alex Casianov), "Inny film" (reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik), "Niewiadoma Henryka Fasta" (reż. Agnieszka Elbanowska), "Joanna" (reż. Aneta Kopacz), "Moja Wola" (reż. Bartosz M. Kowalski), "Matka 24 h" (reż. Marcin Janos Krawczyk), "Nasza klątwa" (reż. Tomasz Śliwiński).

Części projekcji towarzyszyć będą bezpośrednie spotkania z twórcami, bądź za pomocą telekonferencji.

Filmy konkursowe oceni jury w składzie: reżyserka Magdalena Łazarkiewicz (siostra Agnieszki Holland); pochodząca z Niemiec, a obecnie mieszkająca w Londynie reżyserka Eva Weber i filmoznawca prof. Mirosław Przylipiak.

Zwycięzca konkursu otrzyma statuetkę "Brama Wolności", przedstawiającą fragment muru z otwartymi na oścież wrotami oraz nagrodę finansową w wysokości 20 tys. zł ufundowaną przez prezydenta Gdańska.

Podczas Gdańsk DocFilm Festival odbędą się także pozakonkursowe pokazy. Będą to projekcje filmów o tematyce penitencjarnej oraz przegląd dzieł zasiadających w jury reżyserek - Łazarkiewicz i Weber.

Widzowie zobaczą również amerykański film "A2-B-C" w reżyserii Iana Thomasa Asha, opowiadający o problemach dzieci z tarczycą, które zostały objęte badaniami po katastrofie jądrowej w japońskiej Fukushimie.

Dla uczczenia pamięci Michaela Glawoggera (był szefem jury 6. Gdańsk DocFilm Festival), austriackiego reżysera, który zmarł w kwietniu tego roku w wieku 54 lat, wyświetlone zostaną dwa filmy jego autorstwa: "Chwała dziwkom" oraz "Śmierć Człowieka Pracy". Pierwsze dzieło podejmuje temat prostytucji w Tajlandii, Bangladeszu i Meksyku; drugi tytuł portretuje uwłaczającą pracę ludzi pochodzących z różnych stron świata m.in. w nielegalnych kopalniach węgla na Ukrainie, podczas wydobycia siarki w Indonezji, zarzynania zwierząt w Nigerii i demontażu tankowców w Pakistanie.

Gdańsk DocFilm Festival zakończy się w niedzielę.

(PAP)