Zakazy i nakazy obowiązywać mają od 28 grudnia do 17 stycznia. W dużej części potwierdza się to, co zapowiadali przedstawiciele rządu - m.in. 10. dniowa kwarantanna dla wracających do Polski, zamknięte baseny, aquaparki, siłownie, kluby, centra fitness i miejsca do tańczenia oraz hotele dla zwykłych gości. Będą ograniczenia w przemieszczaniu się w Sylwestra.
Patrycja Rojek-Socha
22.12.2020
Koronawirus a prawo

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę na koronawirusa

Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus a prawo
Najpierw Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała o autoryzacji szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech, następnie Komisja Europejska zgodziła się na dopuszczenie jej do obrotu we wszystkich państwach UE. Ursula von der Leyen, szefowa Komisji, poinformowała że szczepienia zaczną się już 27-29 grudnia.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
21.12.2020
Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus a prawo
Dokumentacja może być prowadzona w postaci papierowej, jeżeli przepis rozporządzenia tak stanowi lub warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej. A zgodnie z przepisami od 8 stycznia 2021 roku formę elektroniczną muszą mieć: skierowania do specjalistów, do szpitala, a także na wybrane badania. Od 25 kwietnia również opisy badań muszą mieć formę cyfrową.
Jolanta Ojczyk
21.12.2020
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Cztery samorządy zawodów medycznych: lekarzy, pielęgniarek i położnych, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych apelują do prezydenta o niepodpisywanie tzw. ustawy kadrowej. Twierdzą, że stanowi zagrożenie dla pacjentów, bo dopuszcza do pracy zagraniczny personel bez kwalifikacji, a także ogranicza kompetencje samorządów.
Jolanta Ojczyk
21.12.2020
Zawody medyczne
W związku z wystąpieniem w Wielkiej Brytanii nowej mutacji koronawirusa, wiele państw zawiesza komunikację z tym krajem. Loty do Polski zostaną wstrzymane w nocy z poniedziałku na wtorek. W poniedziałek na warszawskie lotnisko ma przylecieć osiem samolotów z Wlk. Brytanii, ale wszyscy ich pasażerowie mają być poddani testom na Covid-19.
Krzysztof Sobczak
21.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia zasady przyznawania dodatku covidowego

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Przyznanie dodatku covidowego nie może być uzależnione od liczby świadczeń udzielonych w danym miesiącu w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem oraz od wymiaru czasu, który lekarz poświęca na udzielanie tych świadczeń. Tak Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na pytania związku zawodowego lekarzy.
Jolanta Ojczyk
21.12.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Do poniedziałku 28 grudnia Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin przyjmowania zgłoszeń z placówek ochrony zdrowia do szczepień przeciw Covid-19. Do tego dnia listy chętnych mogą też przesyłać uzdrowiska, szpitale niewęzłowe, np. onkologiczne, domy pomocy społecznej i zakłady opiekuńczo-leczniczych. Część placówek zgłasza się bezpośrednio do szpitali węzłowych, a część przez system centralny.
Jolanta Ojczyk
21.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Do 2027 roku centra zdrowia psychicznego powinny już działać we wszystkich powiatach. Na razie sytuacja jest dramatyczna – dwie trzecie z nich nie ma oddziałów dziennych, ani opieki środowiskowej. A np. stres pourazowy wywołany pandemią trzeba natychmiast leczyć - twierdzi dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii,
Józef Kielar
19.12.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prezydent Andrzej Duda podpisał w nowelizację ustawy o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia – poinformowało w piątek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Ustawa ułatwi podmiotom leczniczym uzyskanie dotacji od ministra właściwego do spraw zdrowia, innego ministra, centralnego organu administracji rządowej oraz wojewody, a także od jednostek samorządu terytorialnego.
Krzysztof Sobczak
18.12.2020
Finanse samorządów Budownictwo
Wciąż nie ma w Polsce ogólnie wiążących przepisów, wskazujących, jakie warunki muszą spełniać badania oraz placówki, które je wykonują - by wyniki były pewne, rzetelne i nie do podważenia - Rzecznik Praw Obywatelskich. I przypomina, że niemal od 20 lat kolejni RPO zgłaszają rządzącym konieczność uregulowania badań kodu genetycznego DNA, wykonywanych w toku postępowań sądowych.
Krzysztof Sobczak
18.12.2020
Prawo rodzinne Opieka zdrowotna RODO
Sejm odrzucił w nocy z czwartku na piątek uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustaw dotyczących zapewnienia w okresie epidemii wystarczającej liczby kadr medycznych. Nowe przepisy mają na celu umożliwienie, na uproszczonych zasadach, pracy w Polsce personelowi medycznemu pochodzącemu z tzw. państw trzecich. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Krzysztof Sobczak
18.12.2020
Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Dodatek covidowy dzieli medyków na tańszych i droższych

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Nie widać końca sporu o dodatki dla leczących i sprawujących opiekę nad chorymi na Covid-19. Przepisy i wytyczne, które przyznają tylko niektórym lekarzom, pielęgniarkom czy diagnostom laboratoryjnym, stuprocentowe dopłaty do pensji, to legislacyjny bubel. Dyrektorzy nie mogą go przyznać wszystkim lekarzom czy salowym pracującym z pacjentami covidowymi, ale muszą wszystkim diagnostom.
Beata Lisowska
18.12.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową; zamykamy hotele, również na ruch służbowy, a także stoki narciarskie - ogłosił w czwartek minister zdrowia. Poinformował też o wprowadzeniu ograniczenia w przemieszczaniu się od godz. 19.00 31 grudnia do godz. 6.00 w dniu 1 stycznia. Zaraz po świętach zamknięte zostaną galerie handlowe. Obowiązują też dotychczasowe ograniczenia.
Krzysztof Sobczak
17.12.2020
Koronawirus a prawo
Resort zdrowia wprowadza zmiany do podstawy programowej kształcenia w zawodzie opiekun medyczny celem rozszerzenia kompetencji zawodowych opiekunów medycznych. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych sprzeciwia się takim działaniom, uważając je za niezasadne i zbędne, a także nie wynikające z rzeczywistych potrzeb rynku świadczeń zdrowotnych i opiekuńczych.
Katarzyna Redmerska
17.12.2020
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
Szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii − stwierdza w opublikowanym w środę stanowisku Zespół ds. COVID-19 Polskiej Akademii Nauk. - Zaszczepienie się przeciw COVID-19 pozwoli na uniknięcie zachorowania na tę chorobę, bądź na łagodniejsze jej przejście - przekonują uczeni.
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Od piątku drugi nabór punktów szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
W piątek 18 grudnia dyrektorzy wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomią drugi nabór podmiotów leczniczych do Narodowego Programu Szczepień. - Chcemy do końca 2020 roku zapewnić punkt szczepień w każdej gminie - zapowiedział Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień. Obecnie w 20 proc. gmin nie ma takiego miejsca.
Jolanta Ojczyk
16.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
W środę Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił infolinię Narodowego Programu Szczepień. Jej numer to 989. Jest bezpłatna i działa całą dobę. Co ważne, konsultanci udzielają też informacji w języku angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Ruszyła też już strona internetowa o szczepieniach.
Jolanta Ojczyk
16.12.2020
Wszystkie 27 państw UE muszą rozpocząć szczepienia przeciwko Covid-19 tego samego dnia - zapowiedziała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. I dodała, że pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19 zostanie dopuszczona do obrotu jak najszybciej, aby jak najszybciej rozpocząć szczepienia.
Krzysztof Sobczak
16.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W związku z obostrzeniami wynikającymi z epidemii koronowirusa Narodowy Fundusz Zdrowia wydłuża czas na rozliczenie świadczeń za 2020 rok. Placówki mogą to zrobić do czerwca 2021 roku, ale za zgodą NFZ. W takiej sytuacji będą obowiązywały jednak dwa plany rzeczowo-finansowe.
Jolanta Ojczyk
16.12.2020
Finansowanie zdrowia
Ze szczepieniami obowiązkowymi jest trochę tak, jak ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem przez jego rodziców. Obowiązek opieki bezsprzecznie istnieje, ale jeśli ktoś nie chce się w nią zaangażować, to żadna siła na go do tego nie zmusi - podkreśla dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
16.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Nauczyciele będą szczepieni tuż po medykach

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Nauczyciele będą jedną z pierwszych grup, którym zaproponowane będzie szczepienie - zapowiedział minister Przemysław Czarnek. Uwzględniono to w Narodowym Programie Szczepień, po konsultacjach nauczyciele dołączyli do pierwszej grupy osób w kolejce do zaszczepienia.
Agnieszka Matłacz Monika Sewastianowicz
15.12.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
We wtorek rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Priorytetem jest zaszczepienie jak największej liczby osób. Nie będziemy szczędzić środków - powiedział premier Mateusz Morawiecki. I podkreślał, że najskuteczniejsza szczepionka nie zadziała bowiem, jeśli do programu szczepień przystąpi zbyt mała liczba osób. Dlatego będzie fundusz kompensacyjny dla osób z odczynami poszczepiennymi.
Jolanta Ojczyk
15.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Swoboda pracownika w organizowaniu swojego czasu pracy zdalnej oraz przerw jest większa niż przy pracy w zakładzie pracy. Dlatego wypadki podczas przerw w pracy, takich jak wyjście do sklepu w celu przygotowania posiłku lub załatwianie innej prywatnej sprawy, nie powinny być uznawane za związane z pracą – piszą dr Iwona Jaroszewska-Ignatowska i Wojciech Kwiatkowski.
Iwona Jaroszewska-Ignatowska Wojciech Kwiatkowski
15.12.2020
Prawo pracy BHP
Pandemia COVID-19 daje się we znaki szpitalnym aptekom. Wielu pracowników choruje lub przebywa na kwarantannie. Te, które potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu, wspiera wojsko. Z takiej pomocy korzysta obecnie kilkadziesiąt aptek szpitalnych w Polsce.
Katarzyna Redmerska
15.12.2020
UNICEF jest zaniepokojony spadkiem liczby szczepień w Polsce. Według ekspertów brakuje rzetelnej kampanii informacyjnej o szczepieniach, ale także jest za mało nowoczesnych szczepionek jest objętych pełną refundacją. By zachęcić Polaków do szczepienia się należy zacząć walczyć z dezinformacją i wprowadzić dopłaty do tych zalecanych, np. przeciwko pneumokokom. Państwu też bardziej opłaciłoby się pokrywać koszty szczepionek wieloskładnikowych.
Katarzyna Redmerska
15.12.2020
Pacjent Opieka zdrowotna
W 2021 roku minimalna liczba miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych rozpoczynających specjalizację wyniesie 2 525. To więcej o 100 niż w mijającym roku. Tak wynika z właśnie opublikowanego obwieszczania ministra zdrowia. Zwiększy się też kwota dofinansowania i maksymalna kwotana szkolenia specjalizacyjne.
Jolanta Ojczyk
15.12.2020
Zawody medyczne

Medycy zaszczepią się w szpitalach węzłowych

Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia opublikowało w poniedziałek listę 509 szpitali węzłowych, w których będzie szczepiony przeciw COVID-19 personel medyczny i niemedyczny. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Szczepienie tej grupy, liczącej ok. milion osób, rozpocznie się przed akcją szczepienia populacyjnego.
Krzysztof Sobczak
14.12.2020
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Do końca grudnia zbieramy zgłoszenia w ramach akcji „Poprawmy prawo”. Chcemy wskazać najważniejsze przepisy, które wymagają zmiany. Zarówno buble prawne punktowane przez dziennikarzy Prawo.pl, jak i przez naszych Czytelników pokazują, że naprawy wymagają w zasadzie regulacje z każdej dziedziny – m.in. te, które mają istotny wpływ na wymiar sprawiedliwości, podatki, pracę, działalność gospodarczą.
Krzysztof Koślicki
14.12.2020
Poprawmy prawo
Do piątku do Narodowego Funduszu Zdrowia zgłosiło się 8319 zespołów realizujących szczepienia. Według Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera i pełnomocnika rządu do spraw szczepień, pozwoli to jednak wykonać 3,4 miliona szczepień miesięcznie. W pierwszej kolejności jednak zaszczepiony będzie personel medyczny w tzw. szpitalach węzłowych.
Jolanta Ojczyk
12.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Pielęgniarki rozpoczęły spór zbiorowy ze szpitalami. Są przemęczone i nie mogą dłużej tolerować chaosu w ochronie zdrowia, złych warunków pracy i niskich płac. Nie planują odchodzić od łóżek pacjentów, ale alarmują, że coraz więcej pielęgniarek chce pracować za granicą. Zaznaczają, że ich żądania są skierowane do rządu, a nie do dyrektorów szpitali.
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
12.12.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski