Rok 2021 w ochronie zdrowia upływa nam pod znakiem pandemii, cyfryzacji, jakości i restrukturyzacji. Dlatego to tym tematom będzie w dużej mierze poświęcona tegoroczna edycja konferencji pt. "Zmiany w Ochronie Zdrowia", która odbędzie się on-line w środę 22 września. Konferencja jest bezpłatna i adresowana do kadry zarządzającej w podmiotach ochrony zdrowia oraz do przedstawicieli środowisk medycznych, pacjenckich, instytucji rządowych i samorządowych. Aby wziąć w niej udział wystarczy zarejestrować się tutaj

---------------------------------------------------------------------

Zarejestruj się na bezpłatną konferencję on-line i zobacz w jakim kierunku będzie zmieniał się system opieki zdrowotnej w Polsce! 

---------------------------------------------------------------------

 

Pandemia, reforma szpitali i ich jakość

Z jednej strony od lipca placówki zmagają się z elektroniczną dokumentacją medyczną, z drugiej rząd szykuje kolejne zmiany. Chodzi o projekty dotyczący reformy szpitali oraz ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Konferencja będzie okazją do eksperckiej dyskusji na temat już obowiązujących oraz planowanych zmian. Podczas dyskusji panelowych eksperci odpowiedzą też, jakich zmian mogą spodziewać się podmioty lecznicze w związku z nowymi projektami ustaw. Konferencję rozpocznie minister zdrowia Adam Niedzielski. Wśród gości będą m.in.: wiceministrowie zdrowia: Anna Goławska i Sławomir Gadomski, Filip Nowak, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii.  

Sześć debat o najważniejszych zmianach w ochronie zdrowia

O godz. 9.50 rozpocznie się debata pt. "Mechanizmy równoważenia i odporności systemu – jak wyjść z pandemicznego załamania ku zdrowej przyszłości?", którą poprowadzi dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia oraz Center of Value Based Healthcare Uczelni Łazarskiego. Jej uczestnicy, minister zdrowia, prezes NFZ, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Alicja Pollesch, dyrektor strategiczny i członek zarządu Wolters Kluwer Polska będą rozmawiać o tym, jak usprawnić system ochrony zdrowia, aby był bardziej skuteczny i odporny w reagowaniu na kryzysy, jak pokonać kryzys kadrowy, jak skutecznie wypromować jakość i bezpieczeństwo, a przede wszystkim jak poradzić sobie ze skutkami pandemii. Po tej debacie konferencja zostanie podzielona na dwie sesje. Jedna będzie poświęcona modelowi organizacji i finansowaniu ochrony zdrowia, druga transformacji technologicznej. W każdej odbędą się dwie debaty tematyczne:

  • System lecznictwa szpitalnego – wielka reforma czy kosmetyczne zmiany?
  • System podstawowego zabezpieczenia zdrowotnego. Co powinniśmy mieć gwarantowane na poziomie lokalnym?
  • Transformacja cyfrowa – e-zwolnienie, e-recepta, e-skierowanie, IKP, EDM. I co dalej?
  • Poprawa jakości i bezpieczeństwa w oparciu o wiarygodne dane – technologie na rzecz wspierania procesów zarządczych.

Ostatnia debata, w której weźmie udział będzie dotyczyć jakości, dokładnie tego, czy NFZ ją powinien oceniać. Przypomnijmy, że to NFZ ma być odpowiedzialny za systemu autoryzacji i akredytacji placówek medycznych.

Finał konkursu Liderzy zmian w ochronie zdrowia

Na zakończenie konferencji o godz. 16 poznamy Laureatów IV edycji konkursu "Liderzy zmian w ochronie zdrowia. Leaders of VBHC", czyli podmioty lecznicze, które stosują najwyższe standardy zarządzania i osiągają najlepsze efekt zdrowotne w stosunku do nakładów poniesionych na opiekę. W tym roku zgłoszenia można było przesyłać aż w siedmiu kategoriach, w tym nowej dla przychodni POZ i AOS. Do konkursu zgłoszono 51 projektów, a do finału kapituła nominowała aż 21.

Szczegółowy program konferencji jest dostępny tutaj. 

Konferencję organizuje Wolters Kluwer Polska we współpracy z Instytutem Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

Patronami są: Rzecznik Praw Pacjenta, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Polska Federacja Szpitali, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, a patronami medialnymi  Prawo.pl, i Magazyn Pielęgniarki i Położnej.