Prawo.pl
Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia przedstawi koncepcję reformy polskiego szpitalnictwa. Jak ustaliło Prawo.pl, nie dojdzie do centralizacji. Zespół do spraw reformy zarekomenduje restrukturyzację pod nadzorem Agencji Rozwoju Szpitali, co doprowadzi do stworzenia nowej sieci. Agencja, co roku będzie oceniała placówki według czterech kategorii, a czasowy nadzór przejmie tylko nad tymi w najgorszej sytuacji finansowej.
Jolanta Ojczyk
26.05.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Rośnie liczba zakażeń COVID-19 - zwłaszcza w województwach: podlaskim i lubelskim. Rząd nie podjął na razie decyzji o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, a obecne obowiązują do końca października. Póki co władze zapowiedziały lepsze egzekwowanie przepisów - należy pamiętać, że od końca zeszłego roku mają ku temu podstawę prawną.
Jolanta Ojczyk Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
26.05.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
I od strony informatycznej, i od strony technicznej Polska będzie przygotowana do tego, żeby wpisać się w ogólnoeuropejski program certyfikatów. Zapewnił o tym we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że chce by polscy obywatele mieli prawo podróżowania po Europie.
Patrycja Rojek-Socha
25.05.2021
Koronawirus szczepienia
Firma KPMG chce zostać podmiotem monitorującym kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia Polskiej Federacji Szpitali, a RS Jamano opracowanego przez Porozumienie Zielonogórskie. Obie firmy złożyły już do Urzędu Ochrony Danych Osobowych wnioski w tej sprawie. Jeśli zostaną akredytowane, prezes UODO ostatecznie zatwierdzi oba kodeksy.
Jolanta Ojczyk
25.05.2021
Zarządzanie RODO
Już we wtorek 25 maja odbędzie się bezpłatną konferencję online pt. “RODO w sektorze medycznym – gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy. Wśród gości będzie Anna Goławska, wiceminister zdrowia oraz Krzysztof Król z Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Jolanta Ojczyk
24.05.2021
RODO
W 2020 roku lekarze wystawili półtora miliona zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych oraz zaburzeń zachowania. To 7 proc. wszystkich elektronicznych zaświadczeń o niezdolności do pracy. Takich zwolnień jest znacznie więcej i są one coraz dłuższe. Ile z nich było zasadnych - nie wiadomo. Ani pracodawcy, ani ZUS nie radzą sobie z ich weryfikacją.
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Redmerska
24.05.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Ministerstwo Zdrowia wyda 500 milionów złotych na podstawowe badania osób w wieku 40 plus, które może im już teraz zlecić każdy lekarz rodzinny. Z programu nie skorzystają najbardziej potrzebujący, tylko ci, którzy mają Internetowe Konto Pacjenta. Eksperci nie mają wątpliwości: program to zabieg PR-owy, który nie przyniesie oczekiwanych efektów zdrowotnych.
Jolanta Ojczyk
24.05.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Polski Ład
Rząd i samorządy planują nową akcję, która ma zachęcić Polaków do szczepienia się przeciw Covid-19. Ogłoszenie szczegółów w tej sprawie ma nastąpić we wtorek. Michał Dworczyk, szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował, że rząd musi "szukać różnych, niestandardowych pomysłów, aby zachęcić Polaków do szczepień".
Patrycja Rojek-Socha
23.05.2021
Koronawirus szczepienia
Część pomieszczeń na Stadionie Narodowym, które były wykorzystywane przez szpital, zostanie zachowana i zabezpieczona wraz ze sprzętem na wypadek czwartej fali COVID-19 - zapowiedział Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień. W sobotę - 22 maja - formalnie przestał działać.
Patrycja Rojek-Socha
23.05.2021
Koronawirus szczepienia
Strajk pielęgniarek i położnych "będę odczytywał, jako próbę zaznaczenia swojej obecności, mimo że porozumienie zostało podpisane" – stwierdził w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapewnił jednak o "otwartości na dialog" w perspektywie zwiększania nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB.
Katarzyna Redmerska Patrycja Rojek-Socha
22.05.2021
Zawody medyczne
Mamy wygaszenie trzeciej fali, ale będziemy musieli już zawsze żyć z nastawieniem, że za chwilę będziemy wchodzić w różne etapy zarządzania kryzysowego – powiedział w sobotę Adam Niedzielski, minister zdrowia. Podkreślił, że przed 5 czerwca ogłoszony zostanie harmonogram luzowania obostrzeń.
Patrycja Rojek-Socha
22.05.2021
Koronawirus szczepienia
Koniec z czasami, gdy po opłaceniu wycieczki wystarczyło jedynie pamiętać o kremie z filtrem. „Covidowe” wakacje wymagają od turysty dużo więcej uwagi – jak choćby sprawdzenia, czy dane państwo nie wymaga od pasażera kodu QR lub czy nie zmieniło zasad obowiązujących osoby zaszczepione. Unijny koronapaszport ma ułatwić podróżowanie, ale możliwe będą odstępstwa od jego uznawania.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
22.05.2021
Prawo cywilne Koronawirus szczepienia
Sejm w piątek ponownie skierował do komisji finansów i zdrowia projekt nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach, gwarantujący od 1 lipca minimalne zarobki wszystkim pracownikom ochrony zdrowia. Opozycja chce jednak, by wzrost był wyższy niż zakłada projekt i dlatego zgłosiła poprawki.
Robert Horbaczewski
21.05.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Konferencja "AI w zdrowiu" to trzy sesje online: prawno-regulacyjna, technologiczno-medyczna i biznesowa, blisko 15 prelegentów, w tym z Wielkiej Brytanii i panele dyskusyjne. Wśród gości wiceminister zdrowia, ale także inni przedstawiciele administracji. Każdy, kto chce wiedzieć, jak sztuczna inteligencja zmienia medycynę, jaki i dlaczego startupy widzą tu swoją przyszłość, powinien wziąć w niej udział.
Jolanta Ojczyk
21.05.2021
Nowe technologie Opieka zdrowotna

Niedzielski: Za wyższymi nakładami na zdrowie musi iść jakość

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Polski Ład
Chcemy dać pacjentowi coś więcej niż tylko olbrzymie nakłady, chcemy dać jakość i bezpieczeństwo, które mają być dwoma kluczowymi hasłami przyświecającymi reformowaniu systemu opieki zdrowotnej - powiedział piątek w Chełmie Adam Niedzielski, minister zdrowia. I zapowiedział, że projekt ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia przedstawi w czerwcu.
Jolanta Ojczyk
21.05.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Polski Ład

NRL: Rząd obniża wynagrodzenia lekarzy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Projekt ustawy o minimalnych pensjach w ochronie zdrowia prowadzi do obniżenia poziomu minimalnego wynagrodzenia lekarzy poprzez przyjęcie niższego współczynnika przeliczeniowego od stosowanego obecni. Jest szyderczą i wysublimowaną formą podziękowania za ofiarną postawę naszego środowiska w okresie walki z epidemią koronawirusa zachęcającą do emigracji. Tak uważa Naczelna Rada Lekarska.
Katarzyna Redmerska
21.05.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia chciałby, aby poziom 7 proc. PKB na ochronę zdrowia osiągnąć już w 2025 roku. Dziś wydajemy nieco ponad 5 proc. Dzięki zmianom w składce zdrowotnej do NFZ trafi 14 mld zł. To jednak nie pozwoli osiągnąć 6 proc. w 2023 roku, a obecna średnia dla krajów Unii Europejskiej to 8 proc. Zdaniem ekspertów konieczne będzie podwyższenie składki.
Jolanta Ojczyk
21.05.2021
Finansowanie zdrowia Polski Ład
W czwartek Sejm uchwalił nowelę dotyczącą zmian w tworzeniu map potrzeb zdrowotnych. Wniosek o jej odrzucenie przyjęty przez komisję, został odrzucony na posiedzeniu plenarnym. Za dalszym procedowanie projektu, który da ministrowi zdrowia wpływ na tworzenie map, a co za tym idzie wydatkowaniem unijnych funduszy, poparło 227 posłów.
Jolanta Ojczyk
20.05.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Rada Miejska Wałbrzycha nie miała kompetencji do podjęcia uchwały o obowiązkowym szczepieniu przeciwko COVID-19 wszystkich mieszkańców Wałbrzycha powyżej 18. roku życia i osób pracujących w mieście – stwierdził wojewoda dolnośląski. I dodał, że zachorowalność na COVID-19 nie ma charakteru lokalnego, nie można tej materii regulować przepisami porządkowymi.
Robert Horbaczewski
20.05.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Nowa składka zdrowotna uderzy w lekarzy na kontraktach

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Polski Ład
Ministerstwo Zdrowia chwali się podwyżką wynagrodzenia minimalnego w ochronie zdrowia. Ale gdy dojdzie do projektowanego oskładkowania umów, dochody medyków znacząco spadną. Bo zmiany w zasadach naliczania składki zdrowotnej przedstawione w Polskim Ładzie oznaczają, że lekarze i pielęgniarki pracujący na kontraktach będą zarabiać mniej o blisko 8 pkt. procentowych.
Jolanta Ojczyk
20.05.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Polski Ład
Minister Klimatu i Środowiska uspokaja - poziom pól elektromagnetycznych (PEM) w Polsce jest pod kontrolą. Jest to odpowiedź na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich. Do RPO docierają bowiem skargi po tym, jak Minister Zdrowia podniósł normy dopuszczalnego promieniowania.
Renata Krupa-Dąbrowska
20.05.2021
Środowisko Nowe technologie
W okresie pandemii rząd przeznaczył ponad 200 mld zł na ratowanie gospodarki. Nie wspomógł jednak nawet kilkoma miliardami złotych tych szpitali, w których wstrzymały zabiegi planowe i nie mogły zarabiać. Ten błąd trzeba koniecznie naprawić – uważa Andrzej Sośnierz z Porozumienia Jarosława Gowina (koło poselskie Polskie Sprawy), były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Józef Kielar
20.05.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Do konsultacji społecznych trafił projekt zmiany ustawy Prawo farmaceutyczne, zakładający dopuszczanie do obrotu szczepionek przeciw COVID-19 w opakowaniach obcojęzycznych. Działanie takie ma być gwarantem zwiększenia dostępności tego typu preparatów na polskim rynku.
Katarzyna Redmerska
19.05.2021
Farmacja Koronawirus szczepienia
Eksperci ochrony zdrowia nie mają wątpliwości, że najważniejszym elementem reformy w tej dziedzinie powinno być wprowadzenie systemu monitorowania jakości. Projekt założeń ustawy jest już gotowy od 2017 roku i przebywa od tamtej pory w "zamrażarce". Za sprawą Polskiego Ładu to się może zmienić. Jednym z punktów jest bowiem uchwalenie ustawy w tej sprawie.
Jolanta Ojczyk
19.05.2021
Opieka zdrowotna Polski Ład
300 osób to maksymalna liczba pątników w pielgrzymce - wynika z wydanych właśnie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas epidemii COVID-19. Jednak do tego limitu nie będą się wliczać osoby w pełni zaszczepione. Episkopat prosi organizatorów pielgrzymek o dostosowanie się do wytycznych GIS.
Krzysztof Sobczak
18.05.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Walne zgromadzenie Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej wybrało nowego prezydenta na 2022 rok....
Katarzyna Redmerska
18.05.2021
Farmacja
Rząd szykuje duże zmiany w składce zdrowotnej. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają płacić ją na takich zasadach jak pracownicy, ale nie będą mogli jej odliczyć od podatku, co podniesie zobowiązania wobec państwa. Z tym, że dla zarabiających do 11 tys. zł miesięcznie - ma być wprowadzona specjalna ulga, która zlikwiduje ten negatywny efekt.
Jolanta Ojczyk
18.05.2021
Finansowanie zdrowia Polski Ład
Gwarancja najniższych wynagrodzeń nie tylko pielęgniarek i położnych, ale także innych zawodów w sektorze medycznym - to najważniejsze założenia ustawy w sprawie minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, którą zajmie się jutro rząd - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.05.2021
Zawody medyczne

Od poniedziałku rozpoczęły się szczepienia w firmach

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Rusza pilotaż szczepień przeciwko COVID-19 w zakładach pracy. Od najbliższego poniedziałku rozpoczęły się normalne szczepienia - poinformował w poniedziałek Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jak podał, dotąd zgłosiło się 900 firm.
Grażyna J. Leśniak
17.05.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
Coraz więcej osób chciałoby zmienić termin drugiej dawki szczepienia. I nie chodzi tylko o tych, którzy nie mogą np. z powodu choroby, pracy, ale także mających już wakacyjne plany. Tymczasem jest tylko jedna możliwość - dodzwonić się do punktu szczepień i wyprosić zmianę. Systemowego rozwiązania nie ma, choć można je zaprojektować.
Jolanta Ojczyk
17.05.2021
Koronawirus szczepienia