W związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie do Polski przybywają obywatele tego państwa, szukając m.in. schronienia i pomocy, ale też opieki medycznej. Rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do RP w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Zaś lekarze Porozumienia Zielonogórskiego w sobotę zapewnili, że będą bezpłatnie przyjmować wojennych uchodźców z Ukrainy. Przede wszystkim jednak od 27 lutego działa w języku ukraińskim infolinia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Każdy, kto potrzebuje pomocy medycznej, między 18 a 8 rano oraz w weekendy i święta, można wysłać po ukraińsku formularz zgłoszeniowy lub zadzwonić pod numer 800 137 200. - Громадяни України, які прибули до Польщі! Ми робимо все, щоб забезпечити вам необхідну медичну допомогу як у стаціонарній, так і в дистанційній формі. Починаючи з сьогоднішнього дня, ви можете скористатися телефонними консультаціями лікарів рідною мовою - napisał po ukraińsku na Twitterze Adam Niedzielski, minister zdrowia. Ponadto resort zapewnia, że lekarz z infolinii będzie mógł wystawić receptę refundowaną, chociaż przepisy w tej sprawie dopiero są przygotowywane. Mają wpłynąć do Sejmu w czwartek.

Czytaj również: 
Wszystkie uproszczenia dla Ukraińców >> >>
Ukraińcy zwolnieni z kwarantanny i z prawem do szczepienia i bezpłatnych testów >>
Polskie apteki mają obowiązek realizowania ukraińskich recept >>

 

Kto zostanie objęty opieką zdrowotną

Pomoc ma być udzielana obywatelom Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy

Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku. 

Czytaj też: Współdziałanie policji z placówkami medycznymi >

Udzielenie i rozliczenie świadczeń jak dla polskich pacjentów

Zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy oraz ich rozliczania będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce. 

Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ. 

Sprawozdawanie i rozliczanie z OW NFZ świadczeń zdrowotnych udzielonych obywatelom Ukrainy w ramach umów z NFZ, będzie możliwe niezwłocznie po uchwaleniu specjalnej ustawy i określeniu szczegółowych rozwiązań rozliczeniowych.

Pacjent z Ukrainy. Jak powinny zachować się placówki medyczne?

Trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale świadczeniodawcy, gdy trafi do nich pacjent z Ukrainy, już teraz:

  • nie powinni odmawiać mu pomocy
  • nie powinni odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy
  • nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur
  • powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP.

Lekarze rodzinni już deklarują bezpłatne porady

Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego w sobotę zapewnili, że będą bezpłatnie przyjmować wojennych uchodźców z Ukrainy. - Do czasu uregulowania zasad opieki nad wojennymi uchodźcami z Ukrainy w stanach zagrożenia zdrowia lub życia, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej z Porozumienia Zielonogórskiego będą przyjmować ich bezpłatnie. W razie konieczności chorzy kierowani będą do właściwych szpitali - informuje Porozumienie.

Czytaj też: Uznawanie kwalifikacji lekarzy i swoboda praktykowania zawodu lekarza w krajach Unii Europejskiej >

Jednocześnie zarząd Porozumienia Zielonogórskiego apeluje do Ministerstwa Zdrowia o natychmiastowe uregulowanie zasad opieki nad obywatelami Ukrainy.

Z kolei Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchamia wyszukiwarkę podmiotów medycznych (POZ, NiŚOZ, AOS, szpitale), w których znajduje się personel medyczny mogący udzielić uciekinierom z Ukrainy pomocy medycznej w języku ukraińskim, rosyjskim lub angielskim.

Ponadto NFZ uruchomił infolinię w języku ukraińskim Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Każdy, kto potrzebuje pomocy medycznej, między 18 a 8 rano oraz w weekendy i święta, można wysłać po ukraińsku formularz zgłoszeniowy lub zadzwonić pod numer 800 137 200.