Polski rząd podejmuje bardzo dużo kroków, by pomóc osobom przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państw.

Już w czwartek ogłosił, że granicę można przekraczać bez dokumentów, zwolnił ich z kwarantanny, a teraz wysyła SMS-y z informacjami o pomocy. Od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju ponad 281 tys. uchodźców. Tylko w niedzielę ukraińsko-polską granicę przekroczyło ponad 100 tys. osób – podała w niedzielę Straż Graniczna.

Sprawdź: Pomoc prawna dla Ukrainy - dedykowany panel w pulpicie prawnym LEX >>

Od soboty we wszystkich przejściach drogowych na granicy polsko-ukraińskiej prowadzona jest odprawa w ruchu pieszym. A Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poinformował, że we wszystkich miastach wojewódzkich na dworcach PKP ruszyły punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy.  Znajdują się one na dworcach PKP w stolicach województw. W Warszawie takie punkty są na dworcach: wschodnim i zachodnim oraz na lotnisku Chopina. PKP  poinformowało, że obywatele Ukrainy mogą odbywać nieodpłatne przejazdy w klasie 2 pociągami kategorii ekonomicznych TLK i IC PKP Intercity w komunikacji krajowej. Przejazd odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie. Więcej informacji na stronie PKP Intercity.

Uchodźcy mogą też liczyć w Polsce na pomoc medyczną. - Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, i który zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej, czy szpitala, należy udzielić adekwatnej pomocy medycznej - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. I zapewnia, że rozliczy udzielone im świadczenia. Lekarze rodzinni już deklarują przyjęcie pacjentów.

Czytaj również: 
NFZ ogłosił zasady udzielania świadczeń medycznych dla Ukraińców
Kancelaria Wardyński przygotowała poradnik dla uchodźców z Ukrainy >>
Mieszkania i dary dla Ukraińców - gdzie zgłaszać pomoc >>

Sms-y, infolinie, specjalne strony internetowe

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje Ukraińców za pomocą esemesów, że wszyscy uchodźcy zostaną wpuszczeni do Polski. Alert z takim zapewnieniem został opublikowany w piątek na Twitterze RCB, niestety tylko po polsku. Jednak już na rządowej stronie pomocy na Ukrainie informacje są też w innych językach: polskim, rosyjskim, ukraińskim i angielskim. Alert brzmi tak:

"Uwaga Alert RCB! Abonenci ukraińskich numerów tel., po zalogowaniu się do polskich sieci, otrzymują komunikat w języku polskim i angielskim. +Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski. Więcej informacji: [http://ua.gov.pl.+"

Jednocześnie Urząd do Spraw Cudzoziemców uruchomił infolinię dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską numerem infolinii: +48 47 721 75 75.  Mogą zasięgnąć informacji o zakresie pomocy dla obywateli Ukrainy.

Resort przypomina też, że działa specjalna infolinia dla polskich obywateli oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.

Formularz wniosku o wydanie lub wymianę karty pobytu - POBIERZ WZÓR >

Także w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zostały uruchomione specjalne linie telefoniczne dla osób opuszczających terytorium Ukrainy w związku z ogłoszonym w tym kraju stanem wojennym pod numerami telefonów:

  • +48 692 476 823
  • +48 692 268 717
  • +48 883 849 598

Infolinia czynna jest codziennie (w godzinach 7.00 – 18.00). Szczegółowe zapytania można również przekazywać za pośrednictwem formularza kontaktowego, który jest dostępny na stronie cudzoziemcy.lublin.uw.gov.pl/kontakt

Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Ukrainą w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa są zwolnione z obowiązku kwarantanny. Ponadto minister zdrowia Adam Niedzielski wprowadził od piątku możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej przeciw COVID-19 i bezpłatnego testowania.

Czytaj także: Ukraińcy zwolnieni z kwarantanny i z prawem do szczepienia >

Uproszczone procedury graniczne dla uchodźców

- Każdy Obywatel Ukrainy, który będzie chciał przekroczyć polską granicę zostanie wpuszczony. I niezależnie od tego czy okres pobytu w strefie Schengen czy Rzeczpospolitej będzie upływał, taka osoba będzie mogła pozostać. Podobnie jak osoba, której skończyła się wiza. - poinformował Jarosław Szajner, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Urząd wyjaśnia, że obywatel Ukrainy do Polski może wjechać na podstawie:

  • paszportu w ramach ruchu bezwizowego,
  • wizy krajowej lub wizy Schengen wydanej przez polski organ,
  • wizy lub dokumentu pobytowego wydanych przez inne państwo Schengen,
  • posiadanego zezwolenia na pobyt,
  • na podstawie wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej złożonego na polskim przejściu granicznym lub zgody komendanta Straży Granicznej.

Legalny pobyt Ukraińców, którzy wjechali na podstawie paszportu lub dokumentu wydanego przez inne państwo Schengen, trwa 90 dni. W przypadku wizy wydanej przez polski organ taki pobyt jest legalny zgodnie z terminem jej ważności i okresem pobytu, który w niej wskazano.

Stwierdził, że cześć osób może nie posiadać żadnych dokumentów - wówczas będą wpuszczani zgodnie z art. 32 ustawy o cudzoziemcach, czyli za zgodą komendanta placówki Straży Granicznej, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej,  na okres do 15 dni. Potem takie osoby będą mogły zadecydować, czy zostają w Polsce, czy chcą jechać dalej czy wrócić na Ukrainie, gdy sytuacja się unormuje.

Sprawdź: Czy obywatelom Ukrainy, którzy złożyli wniosek o udzielenie cudzoziemcom zezwolenia na pobyt czasowy można przyznać zasiłek rodzinny? >

- Nie będziemy wprowadzać żadnych ograniczeń i patrzeć na to, że czy się kończy możliwość przyjazdu czy nie.  Ci co zechcą będą mogli złożyć wniosek o udzielnie ochrony międzynarodowej – poinformował Jarosław Szajner.

Zaznaczył, że wciąż obowiązywać będą procedury kontroli granicznej. Osoby, które nie będą posiadały żadnych dokumentów podlegać będą procedurom sprawdzającym. - Wpuszczamy wszystkich z poszanowaniem warunków bezpieczeństwa - powiedział  minister Szajner.  

Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

Czytaj także: Samorządy przygotowują się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy, ale oczekują rozwiązań prawno-finansowych >

Uchodźcy mogą składać wnioski o ochronę międzynarodową

Rząd spodziewa się nawet miliona uchodźców z Ukrainy. Przygotował dla nich 9 punktów recepcyjnych w woj. lubelskim i podkarpackim  na granicy z Ukrainą w miejscowościach, gdzie funkcjonują przejścia graniczne.

W wojewódzkie podkarpackim:

  • w Medyce, Korczowej, Krościenku i Budomierzu.

W województwie lubelskim takie punkty powstały:

  • w Dorohusku, Dołhobyczowie, Zosinie i Hrebennem.

Punkty recepcyjne dyżurują całodobowo. Dodatkowy punkt recepcyjny uruchomiono na dworcu w Przemyślu. W miejscach tych uchodźcy mają mieć zapewnione wyżywienie, pomoc medyczną i podstawowe informacje dla uchodźców. - Do soboty do tych punktów zgłosiła się, co 10 osoba po przekroczeniu granicy z Polską – poinformował w sobotę wiceszef Paweł Szefernaker. Jest to już ok. 10 proc. wszystkich przekraczających granicę z Ukrainy do Polski. Takie punkty recepcyjne docelowo mają być uruchomione we wszystkich województwach.

 

Uchodźcy mogą składać wnioski o ochronę międzynarodową

Wszystkich wjeżdżających z Ukrainy informujemy i możliwości składania wniosków o ochronę międzynarodową; pytamy, czy potrzebują pomocy i czy mają, gdzie mieszkać - zapewniła PAP rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska. Ostatniej doby wnioski o taką ochronę złożyło 15 osób, zaś 400 osób wjechało w ramach zgody specjalnej; to m.in. rodzice podróżujący z dziećmi, które nie miały dokumentów. Osoby takie w ciągu 15 dni muszą zalegalizować pobyt na terytorium Polski.