Portal medyczny Lekarze dla Ukrainy z myślą o uchodźcach z Ukrainy stworzył Witold Wydmański – student informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Do tej pory za pośrednictwem portalu pomoc zaoferowało kilkunastu medyków, m.in. gastroenterolodzy, ginekolodzy, radiolodzy, psychiatrzy, radioterapeuci onkologiczni, lekarze rodzinni, stomatolodzy, diabetolodzy oraz fizjoterapeuci. Oferty pomocy są głównie z Krakowa, ale także i innych miast Polski: Katowic, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Siedlec, Staszowa.

 

Chory nie zostanie bez pomocy

Autor portalu medycznego dla uchodźców z Ukrainy, Witold Wydmański, nie ma informacji ilu osobom udało się do tej pory skorzystać z pomocy dzięki stronie internetowej. Wie o jednej kobiecie, która ze względu na panującą wojnę musiała przerwać chemioterapię. Jak mówi Wydmański, dzięki stronie chora znalazła lekarza, który był w stanie zapewnić jej pomoc i dostęp do leków.  

Portal jest dostępny w językach polskim i ukraińskim. Planowana jest wersja angielska.

WZORY DOKUMENTÓW:

 

Wielu lekarzy oferuje w mediach społecznościowych swoją pomoc 

Inspiracją do stworzenia portalu medycznego dla uchodźców z Ukrainy był dla Witolda Wydmańskiego jego ojciec, onkolog, który chciał pomóc uchodźcom, oferując bezpłatną opiekę medyczną. – Jest to o tyle istotne, że dla wielu uciekających czas jest krytyczną rzeczą. Wielu z nich zapewne musiało przerwać leczenie, którego kontynuacja nie może czekać – opisywał autor strony.

Z zauważa Witold Wydmański, wielu lekarzy oferuje w mediach społecznościowych swoją pomoc. Jego ojciec również zamieścił post w tej sprawie. Nie zawsze jednak ogłoszenie w mediach społecznościowych jest skuteczne. Część medyków nie wie, jak dotrzeć z ofertą do pacjentów z Ukrainy. Portal Lekarze dla Ukrainy ma zebrać w jednym miejscu oferty wszystkich lekarzy wolontariuszy.

Zgodnie z informacjami, jakie podaje NFZ, uchodźcy z Ukrainy mogą korzystać z pomocy medycznej w Polsce na takich samych zasadach jak Polacy. Takie rozwiązania przewiduje też projekt specustawy dotyczącej Ukaińców, który dziś ma przyjąć rząd.

 

 

Wyszukiwarka podmiotów medycznych i tłumaczy

Ponadto Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej uruchomiło wyszukiwarkę podmiotów medycznych (POZ, NiŚOZ, AOS, szpitale), w których znajduje się personel medyczny mogący udzielić uciekinierom z Ukrainy pomocy medycznej w języku ukraińskim, rosyjskim lub angielskim. Za pomocą formularza można będzie dokonać zgłaszać własnego podmioty medyczne z podaniem jego lokalizacji. - Uruchomiliśmy też bazę tłumaczy dla personelu medycznego - aby mieć dostęp, trzeba mieć konto na stronie PTMR, zakłada się szybko, nie trzeba być członkiem PTMR  - wiele osób zgłosiło dostępność - mówi Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.