Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedzieli w środę, że od wtorku 1 marca zostanie zniesionych większość obostrzeń, a zostaną te, które są konieczne. - Wprowadzane zmiany są skonsultowane z Radą do spraw Covid-19 - podkreślił premier.

 

Jakie obostrzenia zostaną

- Dzisiaj znosimy większość obostrzeń i zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. - Ograniczamy te obostrzenia wszystkie obostrzenia, które obowiązywały do dzisiaj. Nadal tylko będzie obowiązywało noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach użyteczności publiczności, w sklepach. Tam, gdzie ten dystans między ludźmi jest bliski - mówił szef.

Czytaj: Wsparcie publiczne przedsiębiorstw dotkniętych skutkami pandemii COVID-19 w świetle prawa pomocy państwa >

Maseczkę trzeba więc będzie nosić w takich miejscach jak autobus, sklep czy kino. Warto też pamiętać, że nosa i ust nie można zakrywać chustą, szalikiem czy przyłbicą.
Premier Morawiecki zaznaczył też, że kwarantanna i izolacja pozostaje w skróconym czasie. Izolacja to zakaz wychodzenia z domu przez siedem dni osoby zakażonej COVID-19 z pozytywnym wynikiem testu. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia będzie tego wymaga. Izolacja osób wykonujących zawody medyczne i funkcjonariuszy może być skrócona, jeśli wynik testu na Covid-19 wykonanego w piątej dobie będzie negatywny.
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia. Obecnie dotyczy tylko domowników mieszkających z osobą zarażoną i trwa tyle, co ich izolacja oraz przyjeżdżających do Polski bez ważnego Unijnego Certyfikatu COVID-19. Kwarantanna przyjazdowa trwa siedem dni.
Choć nie wspomniano o tym na konferencji, to nadal ma pozostać obowiązek zachowywania 1,5 metrowego odstępu. Te obostrzenia też jednak mogą zniknąć. Jak powiedział Adam Niedzielski, to zależy od trendów pandemii po otwarciu szkół. Jeśli za dwa, trzy tygodnie liczba zakażeń będzie się zmniejszać mimo powrotu uczniów do szkół, będą podejmowane kolejne decyzje.

Jakie obostrzenia znikną

- Przywracamy normalną pracę w urzędach. Dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania - dodał premier. I zapowiedział, że stopniowo będziemy odchodzić od wszystkich pozostałych obostrzeń. Jakich: limitów osób w sklepach, restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, siłowniach, kongresach i konferencjach. Ponownie zostaną też otwarte kluby i dyskoteki. Jak podkreślał premier i minister zdrowia znoszenie obostrzeń to efekt m.in. szczepień. W Polsce wykonano ich już ponad 53 milionów. Osoby w pełni zaszczepione:  

  • w wieku 18+ to 65,6 proc.
  • w wieku 60+ –to 76 proc.
  • w wieku 70+ to 77 proc.