Liczba zakażonych od ponad tygodnia nie spada, ale utrzymuje się na podobnym poziomie. A to oznacza, że system ochrony jest zagrożony. Dlatego Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapowiada nowe obostrzenia. Dotyczą one uczniów, przedsiębiorców, ale też pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych. - Nie widać wyraźnych sygnałów spadku liczby zakażeń, utrzymują się na poziomie 20 tys., do tego dochodzi nowy wariant wirusa, co sprawia, że grozi nam piąta fala, dlatego musimy wprowadzić nowe obostrzenia, bo te obowiązujące od 1 grudnia nie przynoszą efektów - powiedział Adam Niedzielski, .

Testowanie zamiast prawa do weryfikacji szczepień

Przede wszystkim Adam Niedzielski zapowiedział finisz prac nad poselskim projektem ustawy, która miała dawać pracodawcom prawo do weryfikacji, kto jest zaszczepiony. Jej idea została jednak zmieniona.Stawiamy na testy. W tym projekcie będą one zagwarantowane obywatelom - zapowiedział minister Niedzielski. I dodał, że pracodawca będzie miał  prawo wymagać od pracownika okazania wyniku testu. To zaś oznacza, że PiS rezygnuje z wprowadzenia możliwości weryfikacji, czy dany pracownik, klient jest zaszczepiony. Znacznie szybciej testowanie obejmie osoby przybywające do Polski spoza strefy Schengen. - Od 15 grudnia wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen, będą musieli wykonać test na COVID-19 – PCR albo antygenowy – powiedział  wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Drugi test będzie wymagany po 8 dniach. Co ważne od 15 grudnia zostanie wprowadzony obowiązek testowania dla współdomowników osoby zakażonej koronawirusem. - W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania - informuje Ministerstwo Zdrowia. Nadal jednak zaszczepienie ma chronić przed kwarantanną, gdy zachoruje domownik.

Za to pojawia się kolejna nowość: wymóg zaszczepiania dla pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych.

Czytaj: Niedzielski: Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19>>
 

Niektóre zawody będą zmuszone do zaszczepienia

- Od 1 marca będzie obowiązek zaszczepienia dla  trzech grup: medyków, nauczycieli i służb mundurowych - zapowiedział Niedzielski. Tyle, że szczepienia przeciwko Covid-19 nie będą uznane za obowiązkowe, ale ich posiadanie będzie wymogiem zatrudnienia. - Będzie to warunek wymagany do spełniania jako warunek pracy - powiedział Niedzielski. Dlaczego dopiero od 1 marca? Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, wyjaśnił, że trzeba dać czas pracownikom na zaszczepienie się. Jednak jak zaznaczył Kraska od 1 marca trzeba będzie być zaszczepionym, żeby być dopuszczonym do pracy.

Czytaj: Od marca obowiązkowe szczepienie nauczycieli>>

Inne obostrzenia

Ponadto od 15 grudnia zaczną obowiązywać w Polsce nowe limity obłożenia. Z 50 proc. do 30 proc. zmniejszy się limit obłożenia w restauracjach, barach, hotelach, kinach i teatrach. Zwiększenie tego limitu może być tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. Tyle, że jak pisaliśmy w Prawo.pl obecnie zgodnie z rozporządzeniem do limitu nie wlicza się tylko zaszczepionych, choć za granicą również ozdrowieńców i osoby z negatywnym wynikiem testu na Covid-19. Ponadto Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny, zapowiedział, że Sanepid będzie weryfikować, czy procedury i zasady wprowadzone przez przedsiębiorcę gwarantują zapewnienie limitów, czy są weryfikowane certyfikaty. - Przedsiębiorca musi nas przekonać, że obowiązują zasady, które wprowadził – mówił Saczka. Właściciele obiektów objętych limitem będą musieli więc opracować własne zasady weryfikacji  klientów, czy są zaszczepieni. 

Czytaj: Limity pandemiczne będą obniżone do 30 proc., a firmy mają weryfikować zaszczepionych>>

- Do początku stycznia wprowadzimy rozwiązania ograniczające aktywność i możliwość prowadzenia klubów, dyskotek. Oczywiście z pewnym wyjątkiem dla okresu sylwestrowego - dodał Niedzielski. 

Zmiany czekają też szkoły. Od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie przejdą na naukę zdalną. Warto pamiętać, że od 22 grudnia do 3 stycznia jest przerwa świąteczna, a 6 grudnia jest święto Trzech Króli. Zdalna nauka będzie zatem formalnie tylko przez siedem dni. Żłobki i przedszkola będą działały bez zmian.

Więcej: MZ: Nauka zdalna od 20 grudnia do 9 stycznia>>