Adam Niedzielski, minister zdrowia, odniósł się we wtorek na konferencji prasowej do kwestii projektu ustawy, na mocy której pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19. Projekt ten, jak wcześniej deklarował, miał trafić do parlamentu już we wrześniu. - Cały czas pracujemy (nad projektem) razem z klubem parlamentarnym PiS – zapewnił minister Niedzielski. I podkreślił: - Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy.

Czytaj również: Rząd zapowiada nowe zasady walki z epidemią: obowiązkowe szczepienia, testy i nowe limity>>

Szef MZ przypomniał, że we wcześniejszej wersji dyskutowana była weryfikacja zaszczepienia, ale teraz MZ stawia jednak na testy, które „w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom”.

Jak ma to wyglądać?

- Tutaj przede wszystkim będziemy przygotowywali się do tego rozwiązania, gdzie każdy pracownik będzie miał zapewniony dostęp do darmowego testu. Wprowadzimy rozwiązanie, że poprzez formularz, który będzie dostępny na naszych stronach internetowych, będzie można się na taki test zapisać, wybierając opcję, że jest to test pracowniczy. Ale oczywiście wybranie tej formy testowania nie będzie powodowało (...) kierowania na domyślną kwarantannę – tłumaczył minister Niedzielski. Jak powiedział, ten projekt jest dyskutowany w tej chwili z klubem PiS. MZ rozmawia z kierownictwem, z innymi interesariuszami i ma  nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się ten projekt, że zostanie skierowany na ścieżkę formalną.