Do Sejmu ma trafić poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Do zapowiadanych zmian w prawie dotyczących sprawdzania tzw. paszportów covidowych przez pracodawców odniósł Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Jego zdaniem, przedsiębiorcy nie powinni zastępować rządu w prowadzeniu polityki zdrowotnej. - Weryfikacja szczepień przez pracodawców może doprowadzać do konfliktów między przedsiębiorcami a zatrudnionymi przez nich osobami. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku obowiązku posiadania przez konsumentów tzw. paszportów covidowych w celu korzystania z określonych usług. Rząd powinien użyć innych narzędzi, by zachęcić obywateli do profilaktyki szczepień a nie wyciągać gorące kartofle z ogniska rękami przedsiębiorców – uważa Adam Abramowicz.

Czytaj również: Teraz posłowie PiS wniosą projekt o weryfikacji szczepień przez pracodawców>>
 

Poselski pomysł na weryfikację szczepień pracowników

Jak zapowiedział poseł Czesław Hoc (PiS), przygotowany przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt składa się z trzech filarów. Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami. Drugi filar projektu dotyczy podmiotów leczniczych. Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł wydać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika. Jeśli pracownik nie zaszczepi się, to „będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy”. W myśl trzeciego, kluczowego elementu projektu - jeśli przedsiębiorstwo wykaże, że wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej – „nie będą go dotyczyć żadne restrykcje”.

Inaczej niż Rzecznik na problem patrzą pracodawcy, którzy od dawna czekają na przepisy umożliwiające im sprawdzenie, który pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, ponieważ przepisy takie pozwoliłyby zapewnić bezpieczne warunki pracy w zakładach pracy.

Z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan na początku sierpnia br. wynikało, że 80 proc. pracodawców chce wiedzieć, którzy pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19.

Również Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) podkreśla, że środowiska gospodarcze od dawna zwracają uwagę na konieczność szybkiego przyjęcia przepisów dotyczących weryfikacji szczepień wśród pracowników. Według ZPP, informacja taka pozwoli skuteczniej zarządzać ryzykiem epidemicznym na poziomie poszczególnych zakładów, w rezultacie może istotnie przyczynić się do zmniejszenia liczby zakażeń.