Poseł Hoc powiedział, że zgodnie z tym projektem, przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami. Jeśli przedsiębiorstwo wykaże certyfikat, że wszyscy jego pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej i nie będą go dotyczyć żadne restrykcje.

Przedsiębiorcy czekają na te przepisy od dawna, bo zależy im na zapewnieniu bezpiecznych warunków zatrudnienia w zakładach pracy, a do tego niezbędne są informacje, kto jest już zaszczepiony, a kto nie – komentuje Konfederacja Lewiatan.

Projekt zawiera też przepis dotyczący placówek służby zdrowia. Według tej propozycji, szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł wydać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika. Poseł Hoc wyjaśnił, że jeśli pracownik nie zaszczepi się, będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy.

Miał być projekt rządowy - czy to ten?

Projekt ustawy dotyczący weryfikacji szczepień przez pracodawców będzie procedowany w piątek na Komitecie Stałym Rady Ministrów - zapowiedział 5 listopada premier Mateusz Morawiecki. - Ustawa jest procedowana dzisiaj na Komitecie Stałym Rady Ministrów - powiedział premier. Jednak później nie poinformowano, czy to nastąpiło, a także czy podjęto jakieś decyzje. To sugerowało kolejne podejście do tych przepisów, ale wciąż nie było decyzji o ich skierowaniu na posiedzenie rządu. 

O tym projekcie mówił też w sobotę 6 listopada na antenie radia RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski. Według niego miał on zostać skierowany pod obrady rządu i trafić prawdopodobnie na najbliższe posiedzenie Sejmu. Nie powiedział jednak, czy projekt został, zgodnie z zapowiedzią premiera, zaakceptowany  przez Komitet Stały Rady Ministrów. Poseł Czesław Hoc nie wyjaśnił, czy kierowany do Sejmu projekt ma związek z tym przygotowywanym przez rząd. 

Sprawdź w LEX: Czy pracodawca może stosować inne zasady wobec pracowników zaszczepionych i niezaszczepionych? >

Od tygodni mowa o projekcie

To jest już kolejne podejście do tych przepisów. Przypomnijmy, że Komitet Stały Rady Ministrów już wcześniej zajmował się przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia projektem ustawy, która ma umożliwić pracodawcom weryfikację faktu zaszczepienia przeciwko COVID-19 nie tylko ich pracowników, ale także klientów i kontrahentów. Było to na początku września br., ale wtedy Komitet Stały RM nie zdecydował się na przekazanie projektu na Radę Ministrów. Jak twierdził wówczas nasz informator, zapadła decyzja, że projekt nie trafi teraz na Radę Ministrów.

Czytaj w LEX: W jaki sposób rozliczyć nieobecność w pracy pracownika, który udał się na szczepienie przeciwko COVID-19? >

- To prawda, minister zdrowia przedstawił projekt komitetowi Rady Ministrów i bardzo zabiegał o to, aby rząd zajął się nim 8 września, ale komitet nie przekazał projektu na Radę Ministrów. Co więcej, nie wiadomo nawet, kiedy się to stanie, a to oznacza, że Parlament nie rozpocznie we wrześniu pracy nad tymi przepisami. Tym samym ich uchwalenie przed czwartą falą pandemii COVID-19 staje się coraz mniej prawdopodobne – mówiła wówczas Prawo.pl osoba z kręgu KPRM. Jak twierdziła,  zdecydowały o tym względy polityczne, a nie merytoryczne. Rząd po prostu się "policzył" w Sejmie i doszedł do wniosku, że zdobycie większości dla tych przepisów jest po prostu niemożliwe, zwłaszcza że także w łonie rządzącej większości są przeciwnicy szczepień.

Wszystko wskazuje na to, że te względy wciąż pozostają aktualne. 

Czytaj również: Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy zaszczepieni. A projekt w szufladzie

Morawiecki: Rząd nie chce postępować wbrew bardzo dużej części opinii publicznej

Premier Morawiecki, jak podała PAP, podkreślił w piątek 5 listopada, że rząd nie chce postępować wbrew bardzo dużej części opinii publicznej. - Strona rządowa bierze pod uwagę również to, co dzisiaj jest pomijane przez niektórych komentatorów. Mianowicie ewentualność protestów, buntów społecznych, podczas których może dochodzić też do zakażeń, a w konsekwencji także do zgonów – podkreślił. I dodał: - Ja nie chciałbym, żeby potężne protesty, podczas których w naturalny sposób niestety dochodzi do zakażeń, prowadziły do zwiększonej liczby hospitalizacji, ciężkiego przebiegu choroby i zgonów. Mamy odpowiedzialność za wszystkich obywateli i ta odpowiedzialność musi też ciążyć na tych, którzy mając wiedzę co do przydatności szczepień decydują się jednak z tego nie skorzystać.

Czytaj w LEX:  Przegląd projektowanych rozporządzeń i ustaw z zakresu prawa pracy >

Morawiecki zaznaczył, że ryzyko związane z niezaszczepieniem jest ponoszone na własną odpowiedzialność. - A my jako państwo polskie, podobnie jak inne państwa europejskie, zapewniamy pełną, niemal natychmiastową dostępność szczepionek - powiedział szef rządu. Poinformował też, że sam przyjmie trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 natychmiast, kiedy zgodnie z procedurami będzie mógł się zaszczepić.

Sprawdź w LEX: Czy można wypłacać dodatek dla pracowników zaszczepionych na COVID-19?  >