- Zwracamy się z apelem o przyznanie nam, przedsiębiorcom, możliwości dostępu do informacji odnośnie statusu zaszczepienia osób przez nas zatrudnianych – napisali w liście do premiera Mateusza Morawieckiego przedstawiciele ABSL, Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Krajowej Izby Gospodarczej, Pracodawców RP, APPLiA Producenci AGD i Konfederacji Lewiatan.

Czytaj również: Badanie Lewiatana: 80 proc. pracodawców chce wiedzieć, którzy pracownicy zostali zaszczepieni>>
 

Pracodawcy chcą mieć dostęp do informacji o szczepieniu pracowników

Jak twierdzą przedsiębiorcy, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, muszą sprawnie zarządzać ryzykiem, w tym chronić zdrowie swoich pracowników, by prowadzić działalność biznesową. - Z niepokojem obserwujemy rozwój kolejnej fali zachorowań na COVID-19, mając w pamięci sytuację z ubiegłej jesieni, zimy oraz wiosny bieżącego roku.  W związku z tym zwracamy się z apelem o przyznanie nam, przedsiębiorcom, możliwości dostępu do informacji odnośnie statusu zaszczepienia osób przez nas zatrudnianych – czytamy w apelu.

W ocenie pracodawców, aby uniknąć kolejnego – niezwykle kosztownego zamrażania całej gospodarki, niosącego za sobą liczne ekonomiczne i społeczne skutki – rząd RP powinien dać przedsiębiorcom narzędzia do walki z rozprzestrzenianiem się wirusa. - Pragniemy podkreślić, że prosimy jedynie o określoną w czasie kryzysu pandemicznego możliwość weryfikacji certyfikatów zaszczepienia pracowników. Umożliwi nam to rozsądne długoterminowe planowanie pracy i właściwą realizację zamówień. W naszym polskim interesie leży, aby strumień zamówień nadal był kierowany do naszych fabryk, które w globalnych systemach produkcji zdobyły zaufanie i są gwarantem jakości oraz terminowości. To samo dotyczy firm świadczących usługi oraz małych i mikroprzedsiębiorców. Ci ostatni są najbardziej narażeni na negatywne skutki wynikające z sytuacji epidemicznej, gdyż brak pracowników – wynikający z faktu zachorowania bądź kwarantanny – może doprowadzić nawet do całkowitej utraty możliwości prowadzenia działalności. Tymczasem sektor MŚP to kręgosłup polskiej gospodarki – tłumaczą.

 


Na Węgrzech pracodawcy mogą wymagać szczepień od pracowników…

W czwartek węgierski rząd ogłosił, że pracodawcy będą mieli prawo do wymagania od swoich pracowników zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Mimo, że wcześniej premier Viktor Orban zapewniał, że obowiązkowe szczepienia nie przyniosą korzyści „kochającym wolność” Węgrom. Pracodawcy będą mogli jednak wymagać przyjęcia szczepionki jako jeden z warunków zatrudnienia. Nowe prawo jest jednym ze środków przeciwepidemicznych, obok obowiązkowych maseczek w transporcie publicznym i zamknięcia szpitali dla odwiedzających.

Polscy pracodawcy zwracając się do premiera Morawieckiego z apelem o przyznanie przedsiębiorcom dodatkowego uprawnienia, powołują się też na doświadczenia innych krajów, np. Francji, Włoch czy Izraela, których przywódcy wyrażają w ten sposób troskę o dobro społeczeństwa i utrzymanie poziomu rozwoju gospodarczego. - Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie można pozwolić sobie na kolejne lockdowny i zamrożenia całych sektorów działalności gospodarczej – czytamy w apelu.

 


… a polskie MZ nie odpowiada nawet na pytanie o projekt ustawy

Tymczasem w Polsce ustawa, która miała umożliwić pracodawcom weryfikowanie faktu zaszczepienia się przeciwko COVID-19 ich pracowników, klientów i kontrahentów, miała zostać uchwalona przed wybuchem czwartej fali pandemii. Z szumnych zapowiedzi rządzących wynikało, że nowe prawo miało być narzędziem zapobiegania rozprzestrzeniania się zakażeń i dlatego projektowane przepisy miały trafić na pierwsze po wakacjach posiedzenie rządu a potem – od razu do Sejmu. Wbrew zapowiedziom tak się nie stało i nie wiadomo nawet, czy i kiedy w ogóle się to stanie. Z informacji Prawo.pl wynika, że na projektem zajmował się Komitet Stały Rady Ministrów, ale nie skierował go na Radę Ministrów. Na początku października Adam Niedzielski, minister zdrowia, zapowiedział, że projekt ustawy jest gotowy, ale czeka na cięższe czasy. A to oznacza, że trafił do szuflady.

We wtorek, 26 października br., zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia o to, czy zapadła już decyzja, co dalej z projektem ustawy przygotowanym przez MZ, który ma umożliwić wgląd pracodawców w informacje o zaszczepieniu pracowników. Odpowiedzi nie dostaliśmy do dziś.