- Chcemy, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu rozpatrywane były przepisy o możliwości dostępu pracodawców do informacji o tym, czy pracownicy zostali zaszczepieniu przeciwko COVID-19 – powiedział w piątek w radiu RMF FM i w RMF24.pl Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. I dodał: - Projekt jest już przygotowany.

Jak podała PAP, wiceszef resortu zdrowia mówił o pracach nad projektem przepisów umożliwiających pracodawcom sprawdzenie, który z pracowników jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. - Projekt jest w ministerstwie przygotowany. Chcemy, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu ten projekt znalazł się w agendzie rozpatrywanych projektów. Chcemy, aby pracodawcy taką możliwość uzyskali – oznajmił Kraska.

Czytaj również: Nie można zabrać premii pracownikowi niezaszczepionemu, ale można dać nagrodę zaszczepionemu>>
 

Jak pracodawca będzie mógł sprawdzić pracownika?

Jak podkreślił wiceminister Waldemar Kraska, wszyscy pracodawcy powinni dostać taką możliwość. Przyznał, że będzie to projekt poselski, aby krótsza była jego ścieżka legislacyjna.

Pytany o to, w jaki sposób pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony, powiedział, że będzie dostępna dla niego lista. Przyznał, że będzie ona dostępna w systemie informatycznym. - W tej chwili wiemy, że wielu pracodawców chciałoby mieć taki dostęp, wiele związków i organizacji pracodawców zgłasza się także do nas z takim apelem, abyśmy jednak taką możliwość im udostępnili, ponieważ wiedzą, że każda absencja w zakładach pracy powoduje jakieś zawirowania gospodarcze. Tego też chcemy uniknąć – dodał Kraska.

Wiceminister zdrowia mówił też o tym, w jaki sposób pracodawca będzie mógł wykorzystać taką wiedzę. Odnosząc się do tego, czy np. będzie on mógł zwolnić pracownika (który się nie zaszczepił i nie chce się zaszczepić – przyp. red.), powiedział: - Nie, tak daleko nie powinniśmy pójść. Wskazał, że pracodawca będzie mógł np. wyznaczyć osobom niezaszczepionym takie miejsca, w których  nie będą miały dużego kontaktu z innymi osobami. W jego ocenie, osoby niezaszczepione nie powinny mieć obniżonej pensji. Tak daleko bym nie szedł, ale tutaj pracodawca będzie decydował o pensji tego pracownika – powiedział Waldemar Kraska.