- Coraz bardziej obawiamy się możliwości wystąpienia czwartej fali zakażeń, spowodowanej nowym wariantem koronawirusa. W tej sytuacji zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy staje się priorytetem - mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Jak podkreśla, na przedsiębiorcach ciąży odpowiedzialność nie tylko za zdrowie pracowników, ale i firmę. - Jako pracodawcy musimy dbać o bezpieczeństwo pracowników i klientów. Warto więc rozważyć wprowadzenie takich rozwiązań, które mogą być pomocne w walce z pandemią – mówi prezydent Konfederacji Lewiatan.

Jak twierdzi, może pracownicy powinni informować swojego pracodawcę czy zostali już zaszczepieni przeciwko COVID-19. Dotyczy to przede wszystkim pracy w firmach, gdzie nie ma możliwości zorganizowania pracy zdalnej. - Może dobrym rozwiązaniem byłoby przeprowadzanie testów przed wejściem do zakładów pracy – zastanawia się Maciej Witucki. A wtedy - jak mówi - osoba, która ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa byłaby od razu izolowana od reszty pracowników i klientów firmy. - Nie jesteśmy zwolennikami radykalnych rozwiązań, czyli np. niewpuszczania osób niezaszczepionych do przedsiębiorstw czy sklepów – zastrzega Witucki. I dodaje: - Intensywnie zaś wspieramy szczepienia pracowników przeprowadzane w przedsiębiorstwach.

Zdaniem prezydenta Konfederacji Lewiatan, jeśli nie przygotujemy się dobrze do czwartej fali pandemii, grożą nam kolejne obostrzenia, których negatywne skutki znowu odczują przedsiębiorcy i  pracownicy.