Czwarta fala  pandemii się rozpędza.  Po zmasowanej krytyce Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić zmiany w obostrzeniach covidowych. Na wtorkowej konferencji prasowej Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia zapowiedział, że od 15 grudnia zostaną obniżone z 50 do 30 proc. limity obowiązujące w gastronomii, hotelach, w instytucjach kultury  oraz w obiektach sportowych. Zwiększenie tego limitu będzie możliwe tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. Właściciele obiektów obiętych limitem będą musieli  opracować własne zasady weryfikacji  klientów, czy są zaszczepieni. 

Będziemy weryfikować, czy procedury i zasady wprowadzone przez przedsiębiorcę gwarantują zapewnienie limitów, czy są weryfikowane certyfikaty. Przedsiębiorca musi nas przekonać, że obowiązują zasady, które wprowadził – mówił we wtorek kierujący Głównym Inspektoratem Sanitarnym Krzysztof Saczka.

Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia, za wyjątkiem nocy sylwestrowej. Ale 31 grudnia i 1 stycznia obowiązywać będzie ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

- Sytuacja epidemiczna zmusza nas do tego, abyśmy dokonali pewnych zmian jeśli chodzi o zasady epidemiczne i pewne obostrzenia, które do tej pory obowiązują - oświadczył wiceminister. Kraska dodał, że dodatkowo od 15 grudnia w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.

Do 15 grudnia obowiązują zmiany w obostrzeniach covidowych wprowadzone przez  Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 listopada 2021 r. zmieniająozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii

Od 1 grudnia 2021:

  • wydłużono do 14 dni kwarantannę  dla osób przybywających spoza strefy Schengen ( wcześniej 10 dni), z której jednak będzie można być zwolnionym na podstawie testu PCR wykonanego po upływie 8 dni od przekroczenia granicy.
  • osoby wracające z Republiki Botswany, Królestwa Eswatini, Lesotho, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki albo Republiki Zimbabwe nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.
  • we wszystkich  obiektach, w których do tej pory był  limit zapełnienia 75 proc.   zmniejszono go  do 50 proc. Dotyczy to: gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny, aquaparki. 

Według rozporządzenia obowiązuje limit jednej osoby na 15 mkw. na: siłowniach, w klubach i centrach fitness, hazardzie, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach (obecny limit to jedna osoba na 10 mkw.). Maksymalnie 100 osób będzie mogło uczestniczyć w zgromadzeniach i uroczystościach, jak wesela, komunie, konsolacje i spotkania, a także podczas dyskotek (obecny limit to 150 osób).

Limit jednej osoby na 15 mkw. obowiązuje również w obiektach handlowych (wcześniej jedna osoba na 10 mkw.).

Limit 50 proc. obłożenia obowiązywał do 15 grudnia w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych, jak również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki.

Z 500 do 250 osób zmniejszono limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.

Sprecyzowano również przepisy o obowiązku odbycia kwarantanny. Według rozporządzenie nie stosuje się go wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, która ma unijne cyfrowe zaświadczenie covid lub zaświadczenie o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19.

  

Będą kontrole

Minister Zdrowia Adam Niedzielski wprowadzając obostrzenia obowiązujące do 15 grudnia  zapowiedział zwiększenie liczby kontroli przedsiębiorców. - Jeśli limity osób będą przekroczone, to siłą rzeczy jest to podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą - mówił. 

Pytany o to, jak restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy restaurator lub np. właściciel klubu fitness ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, Niedzielski ocenił, że  to jest bardzo prosta sytuacja.

- Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu (osób) się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy  – powiedział Niedzielski.