Jak dotąd 120 polskich szpitali zadeklarowało gotowość do przyjęcia rannych Ukraińców – przygotowanych jest około 7 tys. łóżek szpitalnych. Jak zapewnił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, polska służba zdrowia zapewni uchodźcom zarówno podstawową pomoc medyczną, jak i specjalistyczną.

Czytaj również:
NFZ ogłosił zasady udzielania świadczeń medycznych dla Ukraińców >>
Polskie apteki mają obowiązek realizowania ukraińskich recept >>

 

Specjalny pociąg sanitarny zostanie wysłany na Ukrainę

Jak poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podczas konferencji prasowej w Przemyślu, na Ukrainę zostanie wysłany specjalny pociąg sanitarny z miejscem dla około 160 osób. Pociąg jest doskonale wyposażony w sprzęt medyczny, a obsługę pacjentom zapewni doświadczony personel medyczny. – To lekarze, pielęgniarki i ratownicy, biorący udział w wielu misjach humanitarnych na świecie – zapewnił Kraska.

Zobacz: Zarządzanie ryzykiem w podmiocie leczniczym w aspekcie elektronizacji dokumentacji medycznej >

Ranni wpierw trafią do Warszawy

Poszkodowani Ukraińcy wpierw trafią do Warszawy, gdzie zostaną jeszcze raz zdiagnozowani, następnie zostaną przetransportowani do szpitali specjalistycznych w kraju. Jak powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, placówki medyczne, które zadeklarowały pomoc, to miejsca przeznaczone dla osób, które wymagają ponownej operacji chirurgicznej czy ortopedycznej, czy także mogą być osoby poparzone, które wymagają kolejnych zabiegów rekonstrukcyjnych. W szpitalach pracują lekarze, pielęgniarki oraz ratownicy z Ukrainy i Białorusi, będą służyć nie tylko pomocą medyczną, ale także wsparciem w tłumaczeniu z języka polskiego słów polskich pracowników placówek.  

Krew na razie niepotrzebna

­– Na razie krwi strona ukraińska nie potrzebuje. Wysyłamy do nich tylko pojemniki na krew, którą oddają tam dawcy – powiedział wiceszef resortu zdrowia, dodając, że Polska jest gotowa kilkanaście tysięcy jednostek krwi natychmiast wysłać na Ukrainę, a także osocza, czyli też tego, co jest pomocne w ratowaniu życia.

Jak podkreślił Waldemar Kraska, Polska służba zdrowia udzieli pomocy medycznej, każdemu z uchodźców, który będzie jej potrzebował.

Czytaj: Obraz rynku prywatnych usług medycznych w Polsce >

Z pomocą ruszył prywatne placówki medyczne

Pomoc Ukraińcom oferują także prywatne sieci placówek medycznych. Centrum Medyczne Damiana w Warszawie uruchomiło bezpłatną pomoc medyczną dla mieszkańców Ukrainy – mogą liczyć na pakiet badań laboratoryjnych oraz wizyty u internisty i pediatry w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Ponadto Ukraińcy będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologicznego w języku polskim i rosyjskim, a wkrótce także ukraińskim. Placówka oferuje pomoc tłumacza w trakcie wizyt lekarskich oraz pracę personelowi medycznemu z Ukrainy. W pilnych przypadkach dla osób z Ukrainy bezpłatnej pomocy medycznej udzielać będzie także sieć placówek medycznych LUX MED, działająca na terenie całego kraju.