Autorzy konkursu Poland Business Starter organizują Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości (AIP), czyli praktyczne szkoły biznesu dla początkujących przedsiębiorców.
Konkurs składa się z czterech etapów. Benefity czerpią ci, którzy przejdą pierwszy z nich, czyli zainteresują organizatorów swoim pomysłem na biznes.
Do II etapu przechodzi 60 najciekawszych projektów, a ich pomysłodawcy otrzymują pakiet dwumiesięcznych szkoleń w Krakowie lub Wrocławiu. Spośród tych 60 projektów komisja konkursowa wybiera 20 pomysłów do III etapu, co oznacza, że trafiają one do struktur Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Inkubacja firmy w AIP trwa pół roku - w tym czasie specjaliści z AIP pomagają w rejestracji start-upu, wspierają administracyjnie i prawnie, organizują warsztaty. W ostatnim, IV etapie, sześć najlepiej rozwijających się firm otrzymuje symboliczne nagrody finansowe po 5-10 tys. zł oraz dalszą, kilkumiesięczną pomoc AIP.
"W Poland Business Starter nie chodzi o te symboliczne kwoty finansowe dla finalistów, ale przede wszystkim o to, jak merytorycznie młodzi przedsiębiorcy są przygotowywani do prowadzenia własnej działalności. Dzięki konkursowi mogą brać udział w szkoleniach prowadzonych przez wybitnych praktyków. Uczestnictwo w projekcie przygotowuje do dobrego startu w biznesie" - zapewnia Sebastian Kolisz, który jest także dyrektorem AIP.
Najczęściej do udziału w Poland Business Starter aplikują studenci, ale konkurs jest też otwarty dla osób niezwiązanych ze środowiskiem akademickim.

Zgodnie z wynikami wewnętrznych badań AIP, ponad połowa laureatów IV etapu konkursu nadal działa i odnosi sukcesy. Część start-upów, w tym beneficjentów II i III etapu, wciąż posiłkuje się dodatkową pracą na etacie.
"Z konkursu wywodzą się ciekawe, innowacyjne marki, często studenckie, których brand jest obecny w wielu mediach" - zwraca uwagę Kolisz. Wśród beneficjentów Poland Business Starter są m.in. firmy: Ness, Milowe, Pangzi Ceramics.
"Przed konkursem robiliśmy wszystko nieprofesjonalnie, w garażu. Dzięki Poland Business Starter nabraliśmy tempa. To, co chcieliśmy zrobić w dwa lata, zrealizowaliśmy w rok" - mówi PAP laureatka konkursu Ewelina Lekka, założycielka firmy meblarskiej Lekka Furniture.
Jej wspólnik Jakub Bawoł podkreśla, że dzięki Poland Business Starter firma, wcześniej regionalna, rozwinęła działalność w całej Polsce. Bardzo sobie ceni też to, że laureaci Poland Business Starter także po zakończeniu konkursu mogą liczyć na wsparcie AIP.
Łączny koszt nagród (warsztaty, pomoc merytoryczna i dla zakwalifikowanych do IV etapu nagrody finansowe) to 300 tys. zł. Projekt sponsoruje firma UBS.
Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości działają w 24 miastach. Obecnie wspomagają rozwój 2 tys. start-upów.
Inkubacja start-upu w AIP oznacza szereg udogodnień takich jak np. zwolnienie ze składek ZUS i podatku CIT. AIP pomaga firmom w obsłudze księgowej i prawnej, a także zapewnia dostęp do pomieszczeń biurowych w całej Polsce i tworzy dogodne warunki do poszerzania sieci kontaktów biznesowych.
Poland Business Starter to konkurs ogólnopolski, jednak głównymi organizatorami są AIP w Krakowie i Wrocławiu. Oznacza to, że zgłoszenia organizatorzy przyjmują od osób z całej Polski, beneficjenci konkursu mogą rozwijać działalność w dowolnym regionie kraju, jednak to w Krakowie i Wrocławiu zbierają się komisje konkursowe i odbywa większość szkoleń. Zainteresowani sami decydują, czy zgłoszenia do konkursu nadsyłają do Krakowa czy do Wrocławia (Kraków Business Starter lub Wrocław Business Starter). Organizatorzy projektu planują, aby w przyszłości centrami konkursowymi stały się także inne duże miasta. Beata Kołodziej (PAP)