Decyzja zarządu jest odpowiedzią na prośbę władz lotniska skierowaną do udziałowców MPL o powiększenie kapitału zakładowego spółki zarządzającej portem.

 

„To ważna decyzja, która daje szansę na szybszy rozwój całego regionu” – ocenił w poniedziałek marszałek województwa Marek Sowa.

 

Jak zaznaczył, 100 mln zł to znacząca kwota dla regionu, która odpowiada niemal 20 proc. rocznych wydatków województwa na inwestycje.

 

Pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje i rozbudowę portu w Balicach zgodnie z opracowanym przez jego zarząd planem inwestycyjnym na lata 2007–2015.

 

Chodzi o rozbudowę terminalu pasażerskiego, przebudowę dróg kołowania, rozbudowę płyty postojowej dla samolotów oraz budowę wewnętrznego układu komunikacyjnego. Wartość tych inwestycji to ok. 600 mln zł, z czego 200 mln zł mają stanowić unijne dotacje. Zaplanowane przedsięwzięcia powinny zostać zakończone najpóźniej do połowy 2015 roku.

 

Zgodnie z planami terminal pasażerski po rozbudowie będzie mógł obsłużyć ok. 8 mln pasażerów rocznie. Jego powierzchnia użytkowa zwiększy się do blisko 55 tys. metrów kwadratowych (obecnie 15 tys. m kw.). Płyta postojowa dla samolotów zostanie powiększona o cztery dodatkowe miejsca (obecnie jest ich 16 dla typu boeing 737). Nowy wewnętrzny układ komunikacyjny z dodatkowymi pasami ruchu ułatwi poruszanie się wokół terminalu, parkingu wielopoziomowego oraz planowanego hotelu.

 

Najwięcej udziałów w spółce MPL Kraków-Balice należy do PP Porty Lotnicze (76 proc.), a samorząd województwa małopolskiego posiada blisko 23 proc. Niewielkie udziały mają też gminy Kraków i Zabierzów.

 

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice (MPL) jest drugim co do wielkości (po warszawskim Okęciu) lotniskiem w Polsce. W zeszłym roku obsłużył blisko 2,9 mln pasażerów.

 

W sezonie letnim lotnisko oferuje bezpośrednie połączenia z 41 miastami (46 portami) w Europie i Ameryce Północnej. Operuje z niego 17 przewoźników w tym 12 tradycyjnych i pięć tzw. tanich linii. (PAP)

 

rgr/ amac/ bk/