Verheugen był gościem specjalnym oficjalnego otwarcia X Europejskiego Forum Gospodarczego, które rozpoczęło się w poniedziałek w Łodzi. W tym dwudniowym spotkaniu swój udział zapowiedziało ok. 3 tys. osób - przedsiębiorców, menedżerów i ekspertów.

W swoim wystąpieniu b. komisarz m.in. przypomniał, że odwiedził Łódź kilkanaście lat temu i zdawało mu się wtedy - jak przyznał, że jest to miasto umierające, bez nadziei, bez perspektyw. Teraz - jak mówił - wystarczy rozejrzeć się dookoła, aby zobaczyć, jakie są realne efekty europejskiej integracji i tego, co rzeczywiście daje Unia Europejska.

Jednak, według niego, UE stoi przed nowymi wyzwaniami związanymi m.in. z globalizacją. Dlatego potrzebna jest jeszcze większa integracja, aby stawić temu zjawisku czoła. Jak mówił, kraje odizolowane politycznie i gospodarczo nie będą w stanie bronić interesów swoich obywateli.

Zwrócił uwagę, że globalizacja, to nie tylko zjawisko gospodarcze, to także zmiany strukturalne. W jego ocenie to te właśnie zmiany sprawiają, że wiele osób nie potrafi znaleźć się w nowej rzeczywistości. Swoje frustracje pokazują przy okazji wyborów.

Zdaniem Verheugena coraz więcej osób obawia się, że ludzie, którzy mają inną wiarę, kolor skóry zaczynają dominować w ich kraju. Istnieje przed tym strach i dlatego narasta zjawisko ksenofobii i nacjonalizmu.

Przyznał, iż nie spodziewał się, że w czasie swojego życia zobaczy "coraz większe zachowania ksenofobiczne i nacjonalistyczne w państwach europejskich". Tymczasem - jak powiedział - zjednoczona Europa potrzebna jest, aby utrzymać pokój i stabilność na świecie.

Niestety - według b. komisarza - obecnie integracja nie jest postrzegana jako rozwiązanie, ale jako problem.

Europejskie Forum Gospodarcze organizowane jest w Łodzi po raz dziesiąty. Jak powiedział podczas otwarcia wydarzenia marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, Forum to platforma dialogu i integracji dla regionalnych i europejskich środowisk gospodarczych.

Podczas otwarcia Forum do środowisk biznesowych zaapelowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która poprosiła je o pomoc przy wspieraniu Polski i Łodzi w staraniach o organizację Expo 2022. Przypomniała, że decyzja, komu przypadnie organizacja tego wydarzenia, zapadnie 15 listopada w Paryżu.

Polska zgłosiła kandydaturę Łodzi do organizacji w 2022 r. International Expo w połowie czerwca br. International Expo zwane jest także małym Expo; wystawy te są organizowane między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Tematem wiodącym łódzkiej wystawy ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich, a hasłem przewodnim - "City Re:Invented".

Zwieńczeniem pierwszego dnia Forum będzie wieczorna gala, podczas której wręczone zostaną Nagrody Gospodarcze Województwa Łódzkiego "Mocni w Biznesie 2017". W części artystycznej uroczystości przewidziano recital Edyty Górniak. (PAP)