"Na niepodległość chcemy spojrzeć przez pryzmat szczecinian, bo przecież ich własna niepodległość realizuje się codziennie właśnie tutaj" – powiedział w środę dziennikarzom prezydent Szczecina Piotr Krzystek. "W takim kontekście chcemy przygotować cały cykl przedsięwzięć, które chcielibyśmy, aby się w Szczecinie odbyły również z dużym udziałem mieszkańców, stowarzyszeń i instytucji" - dodał prezydent.

"Długo rozmawialiśmy o tym, jak powinniśmy świętować w Szczecinie" - powiedział dyrektor biura prezydenta Szczecina Piotr Wachowicz. "Efektem jest inicjatywa +Codziennie Polskę tworzyMy+, która skupia się na ludziach. Planujemy kampanię bilboardową, której bohaterami będą zwykli szczecinianie. (...) Uruchomimy także stronę internetową, gdzie mieszkańcy będą mówili o swoich odczuciach, planach i doświadczeniach" - dodał Wachowicz.

Prezydent zapowiedział także, że miasto przekaże w przyszłorocznym budżecie 100 tys. zł na realizację niepodległościowych przedsięwzięć samych mieszkańców. W planach jest także konferencja o przyszłości miast i regionów.

Dyrektor szczecińskiej filharmonii Dorota Serwa zapowiedziała, że kumulacja przedsięwzięć związanych z obchodami Święta Niepodległości nastąpi 4 listopada 2018 r. "Będzie koncert rodzinny, jazzowy, muzyka tradycyjna i elektroniczna. Planujemy koncert kameralny i wielkie wydarzenie na 11 listopada. Oprócz tego filharmonia weźmie udział w inicjatywie +Muzyczne Dekady Wolności+, która transmitowana będzie na antenach TVP i Polskiego Radia" - powiedziała Serwa.

Szczecinianie i turyści odwiedzający miasto będą także mogli zobaczyć jedenastego dnia każdego miesiąca przez cały rok podświetlony biało-czerwonymi barwami gmach filharmonii.

Uchwałą z 25 maja 2017 Sejm RP VIII kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. (PAP)