Prezydent miasta Krzysztof Żuk podkreślił, że lubelski system rowerów należy obecnie do największych w Polsce, ustępuje tylko Warszawie.

„To jest infrastruktura, która podnosi jakość życia, daje mieszkańcom możliwość wyboru środka komunikacji, stwarza tańszy sposób przemieszczania się. Dla wielu młodych ludzi, i nie tylko młodych, rower jest dzisiaj atrakcyjnym środkiem transportu na co dzień. Udała się nam rzecz fajna i potrzebna” – powiedział Żuk.

„Jestem przekonany, że popularność roweru miejskiego będzie rosła, ubiegły rok już to pokazał, nie spodziewaliśmy się, że mieszkańcy tak szybko przesiądą się na rowery. Zapraszamy naszych partnerów z biznesu do budowy komercyjnych stacji. Mamy ich trzy, może być znacznie więcej, one mogą przyciągać ludzi, zwłaszcza w przypadku galerii handlowych” – dodał.

Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson dodał, że współpraca między obu miastami przy rozbudowie systemu rowerowego była wzorcowa. „My jesteśmy segmentem, który uzupełnia system. To pierwszy krok, który pozwoli go rozwijać w przyszłości, myślę, że mieszkańcy Świdnika będą chętnie korzystać z rowerów” – powiedział Jakson.

Rowery miejskie w Lublinie pojawiły się jesienią 2014 r. System liczył początkowo 40 samoobsługowych wypożyczalni, po 10 rowerów. Trzy kolejne stacje, obok dużych galerii handlowych, sfinansowane zostały w ubiegłym roku przez sponsorów. Duże zainteresowanie sprawiło, że władze miejskie zdecydowały o dwukrotnym powiększeniu liczby rowerów. Uruchomione zostały kolejne 42 stacje w Lublinie, wyposażone w 420 jednośladów.

Pięć dalszych stacji powstało w oddalonym o kilkanaście kilometrów Świdniku. Dwie z nich mają po 10 rowerów a trzy – po 7. Łącznie system składa się z 90 samoobsługowych wypożyczalni z 891 rowerami.

Nowością są dwie stacje z małymi rowerkami dla dzieci, od 6 lat. Stanęły one w pobliżu Ogrodu Saskiego w centrum Lublina, popularnego miejsca wypoczynku.

W niespełna 350-tysięcznym Lublinie do grona użytkowników systemu roweru miejskiego zapisało się ponad 41 tys. osób. W ubiegłym sezonie przybyło przeszło 19 tys. użytkowników; od 21 marca do 30 listopada ubiegłego roku rowery były wypożyczane ponad 436 tys. razy. Dzienny rekord padł 27 kwietnia, z rowerów miejskich skorzystano prawie 4,6 tys. razy. W lecie na popularnej trasie rekreacyjnej, na moście przy ul. Zamojskiej, przejeżdżało ponad 300 rowerzystów na godzinę. (PAP)