Ministerstwo zleciło Instytutowi Wymiaru Sprawiedliwości przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań w zakresie tematyki dopalaczy. W badaniach tych mają wziąć udział specjaliści z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego i karnego.

Jóźwiak dodał, że według zapewnień przedstawicieli ministerstwa, konferencja podsumowująca skuteczność działań dot. przeciwdziałania dopalaczom ma się odbyć w Lesznie, w marcu przyszłego roku. Wybór Leszna ma wynikać z docenienia przez ministerstwo dotychczasowych działań władz miasta w walce z dopalaczami - wyjaśnił.

W poniedziałek o walce z dopalaczami w Lesznie mówił wiceminister spraw zagranicznych, poseł PiS z tego regionu Jan Dziedziczak - podziękował władzom Leszna, za „skuteczną walkę z tą plagą, uderzającą głównie w młodzież”. Przypomniał, że wraz z wiceprezydentem Jóźwiakiem w ub. tygodniu rozmawiali z wiceministrem Marcinem Warchołem na temat walki z dopalaczami. Jak mówił Dziedziczak, Leszno w ostatnim czasie stało się jednym z symboli walki z handlarzami dopalaczami.

Jak mówił, miasto zostało zaproszone do udziału w przygotowywaniu zmian legislacyjnych, które umożliwią skuteczną walkę z niebezpiecznym procederem związanym z produkcją i obrotem dopalaczami. Odnosząc się do planów organizacji konferencji podsumowującej prace Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości podkreślił, że Leszno wykazuje w tej walce prawdziwą determinację. „Kto wie, może owocem tych rozmów będzie +Lex Leszno+, czyli specjalnie wypracowane zmiany w polskim prawie; również w prawie karnym, które realnie umożliwią walkę z dopalaczami. Oczywiście nie tylko w Lesznie, ale i w całym kraju”- zaznaczył Dziedziczak. (PAP)