O rekomendowaniu Protasa na wicemarszałka zdecydowali w tajnym głosowaniu członkowie zarządu regionu Platformy. Był on jedynym kandydatem zgłoszonym przez partyjnych działaczy na to stanowisko. Przez ostatnie osiem lat był marszałkiem.

Protas nie chciał ujawniać, czym będzie zajmował się w przyszłym zarządzie województwa. Jak wyjaśnił, zostanie to oficjalnie określone w zarządzeniu, które wyda nowy marszałek z PSL.

Na członka zarządu województwa Platforma zaproponowała Annę Wasilewską, która pełniła już tę rolę przez ostatnie cztery lata. W środę rywalizowała o partyjną rekomendację z dotychczasowym wicemarszałkiem Jarosławem Słomą i większość działaczy poparła jej kandydaturę. Jak oceniła po głosowaniu, koledzy brali pod uwagę jej kompetencje i pracę.

Zgodnie z umową koalicyjną PO może liczyć na dwa miejsca, w tym funkcję wicemarszałka, w nowym pięcioosobowym zarządzie województwa. Fotel marszałka i większość stanowisk otrzyma PSL, które zdobyło najwięcej mandatów w sejmiku.

Działacze PO zdecydowali też w środę, że będą zabiegać o stanowiska wiceprzewodniczących sejmiku dla Jarosława Słomy i Juliana Osieckiego, który w poprzedniej kadencji był przewodniczącym. O podziale ról we władzach sejmiku i zarządzie województwa zdecyduje głosowanie radnych na sesji w piątek.

Wcześniej PSL ogłosiło, że kandydatem tej partii na marszałka będzie Gustaw Marek Brzezin, który od dwóch lat był wicemarszałkiem odpowiedzialnym za środki unijne. Ludowcy rekomendowali na członków zarządu: Sylwię Jaskulską, która była wicestarostą w Szczytnie oraz Wiolettę Śląską-Zyśk, dyrektorkę powiatowego urzędu pracy w Piszu.

PSL wygrało na Warmii i Mazurach wybory do sejmiku województwa, zdobywając 14 mandatów. PO ma 9 mandatów, PiS - 6, a SLD jeden mandat. W minionej kadencji Platforma miała 14 radnych, PSL - 7, PiS - 5 radnych, a SLD - 4. Koalicja PO-PSL rządziła w regionalnym samorządzie od ośmiu lat, ale dotychczas zarówno marszałek województwa, jak i przewodniczący sejmiku byli z Platformy.(PAP)