Jak informuje Urząd Marszałkowski w Łodzi, Maków wygrał w kategorii społecznej za projekt dotyczący "odnowy miejscowości", a Osjaków w kategorii technicznej za projekt "poprawienia estetyki przestrzeni publicznej w miejscowości".

Wójt gminy Maków Jerzy Stankiewicz przyznał w rozmowie z PAP, że wartość projektu to ponad 1,6 mln zł, z czego 500 tys. trafiło z UE. "Przebudowaliśmy m.in. centrum Makowa, powstał parking na 50 miejsc, wybudowaliśmy amfiteatr" - wyliczał. Zaznaczył, że amfiteatr powstał w naturalnej niecce. Dodał, że już wcześniej w tym miejscu dobywały się kulturalne imprezy, ale wtedy trzeba stawiać scenę, donosić ławki co było kłopotliwe.

Teraz - według niego - dzięki amfiteatrowi będzie jeszcze łatwiej zapraszać do Makowa znanych artystów, choć wcześniej wystąpili tu m.in. Eleni, Czerwone Gitary czy Skaldowie.

W gminie Osjaków w ramach projektu, którego wartość wyniosła ponad 730 tys. zł (z UE ponad 250 tys. zł), wyremontowano chodniki, wybudowano parkingi na 160 miejsc, zagospodarowano dwa parki w centrum miejscowości. Powstał w nich m.in. nowy układ alejek, które wyłożono kostką granitową, nasadzono roślinność, postawiono ławeczki i kosze na śmieci. Cały teren został oświetlony. W jednym z parków przebudowano pomnik ku czci poległych w czasie II wojny światowej.

Konkurs "Przyjazna wieś" odbywa się w całej Polsce; jest realizowany przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich. Mogą w nim brać udział najlepsze projekty w zakresie infrastruktury technicznej, społecznej lub ekologicznej zrealizowane na obszarach wiejskich, współfinansowane z funduszy europejskich od roku 2004.

W tym roku do etapu wojewódzkiego w Łódzkiem zgłoszonych zostało 10 projektów, m.in. z Budziszewic, Zadzimia, Zgierza czy Andrespola. Zwycięskie gminy - Maków i Osjaków - rywalizować będą na etapie ogólnopolskim konkursu.

W sumie w województwie łódzkim mianem "Przyjaznej wsi" może pochwalić się już dwanaście gmin.(PAP)

 

jaw/ mki/