Kalendarz wydał Urząd Miejski. Fotografie zrobili mieszkańcy, którzy wzięli udział w konkursie "Białystok na cały rok". Również mieszkańcy w głosowaniu internetowym wybrali 12 najpiękniejszych zdjęć, które ilustrują poszczególne miesiące. Widać na nich np. odbijający się nocą w wodzie Pałac Branickich, Rynek Kościuszki z bożonarodzeniową choinką czy podświetlaną w różnych kolorach wieczorami fontannę w parku Planty.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślał wcześniej przy okazji spotkania z autorami niektórych zdjęć wybranych do kalendarza, że to ważne, iż mieszkańcy włączyli się to tworzenia tego wydawnictwa, sami wybierali zdjęcia pokazujące miasto o różnych porach roku. Mówił, że choć to miejsca znane mieszkańcom, to "z przyjemnością się na nie patrzy" właśnie dlatego, że dobrze je znamy. "Efekt pozytywny osiągamy wtedy, kiedy (...) ludzie mogą powiedzieć, że to jest nasz kalendarz" - mówił prezydent.

W kalendarzu zaznaczone są wszystkie święta państwowe, katolickie, prawosławne, żydowskie i muzułmańskie, czyli związane z różnymi kulturami i religiami kojarzonymi z miastem i jego historią. Podobnie było w kalendarzach miasta w poprzednich latach. W kalendarzu na 2017 r. odnotowane jest też przypadające 28 września święto oficjalnego patrona miasta, błogosławionego ks. Michała Sopoćki. Radni ustanowili go patronem miasta w lutym 2016 r.

"Zawsze staraliśmy się, aby były elementy ekumeniczne (...) Jeżeli wszyscy mieszkańcy mają mówić, że to jest nasz kalendarz, muszą znaleźć elementy, z którymi się identyfikują" - powiedział Truskolaski.

Ekumeniczny kalendarz ścienny wydano w nakładzie 1,5 tys. egzemplarzy. Można go wygrać, np. biorąc udział w konkursie na portalu społecznościowym.(PAP)