CittaSlow to międzynarodowa sieć miast dobrego i harmonijnego życia. Miasteczka CittaSlow mają stanowić alternatywę wobec powszechnej globalizacji i wielkomiejskiego pośpiechu. Mają przyciągać turystów swoim urokiem, nieśpiesznym tempem oraz regionalną kuchnią.

W wykorzystaniu atutów każdej miejscowości i przystosowaniu przestrzeni publicznej do nowoczesnej działalności turystycznej, kulturalnej i społecznej mają pomóc unijne pieniądze. Pomysły samorządowców nie sprowadzają się tylko do odnowy infrastruktury, ale służyć mają także aktywizacji mieszkańców. Lokalne samorządy chcą dzięki unijnym pieniądzom odnowić zabytki, zaadaptować pomieszczenia do nowych funkcji, zagospodarować tereny zielone, zbudować infrastrukturę rekreacyjną i utworzyć szlaki turystyczne.

W poniedziałek samorządowcy z pięciu miast Warmii i Mazur: Barczewa, Biskupca, Górowa Iławeckiego, Nidzicy i Olsztynka podpisali z marszałkiem województwa Gustawem Brzezinem umowy na realizację swych pomysłów.

Nidzica przygotowała 5 projektów o łącznej wartości 17,6 mln zł. Jak powiedział PAP burmistrz Jacek Kosmala w ciągu najbliższych dwóch lat miasto ma się zmienić nie do poznania; pomoże w tym przebudowa rynku, który ma się stać wizytówką miasta oraz rewitalizacja zamku krzyżackiego i wzgórza zamkowego.

Rynek zyska estetyczny wygląd, a zamek gotycki będzie miał wymieniony dach oraz stolarkę okienną i drzwiową. Ratusz w centrum miasta zyska salę konferencyjną w odrestaurowanych piwnicach. Przebudowany zostanie także park nad jeziorkiem, tak by stał się miejscem odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców i turystów.

Górowo Iławeckie ubiegające się o status uzdrowiska chce stworzyć park rekreacyjno-sensoryczny wokół Stawu Garncarskiego. Park ma służyć zarówno dzieciom, jak i seniorom i stworzyć wraz ze szpitalem rehabilitacyjnym szlak rehabilitacyjno-rekreacyjny. Pomoże w tym rewaloryzacja doliny rzeki Młynówki- podkreślił burmistrz Górowa Iławeckiego Jacek Kostka. Dodał, że wartość projektów wynosi 10,8 mln zł.

Pomysły na odświeżenie wyglądu i przyciągnięcie turystów mają także inne miasteczka z Warmii i Mazur. Barczewo chce stworzyć w centrum kulturalno-bibliotecznym Centrum Wielu Kultur, w którym znajdą się ekspozycje dotyczące historii i dziedzictwa wszystkich grup wyznaniowych zamieszkujących niegdyś Barczewo - Żydów, ewangelików, katolików i prawosławnych. Olsztynek chce zagospodarować plażę miejską i wybudować na niej zaplecze rekreacyjne, czyli boiska, budynki obsługi plaży. Biskupiec planuje utworzyć centrum aktywizacji ruchowej nad jez. Kraksy. Mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych pomostów boisk rekreacyjnych oraz ścieżek turystycznych wokół jeziora.

Do polskiej sieci CittaSlow należy 26 miasteczek, z czego 20 to ośrodki z województwa warmińsko-mazurskiego. Oprócz Olsztynka, Nidzicy, Górowa Iławeckiego, Biskupca, Barczewa należą do niej także m.in. Bisztynek, Dobre Miasto, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Pasym, Reszel i Ryn. (PAP)