W piątek ogłoszona została lista wybranych do realizacji pomysłów. Do podziału były 2 mln zł z przeznaczeniem na tzw. duże projekty (1,4 mln zł) i małe (600 tys. zł). W sumie do głosowania zakwalifikowano 24 projekty, głosy oddało blisko 8,5 tys. osób.

Wśród projektów dużych wybrano trzy. To budowa oświetlonej ścieżki dla pieszych i rowerzystów, prowadzącej do ogrodów działkowych, budowa miejsca do ćwiczeń na wolnym powietrzu i uprawiania tzw. sportów miejskich (parkour park) nad zalewem Arkadia oraz poprawa nawierzchni do kompleksu ponad dwustu garaży przy ul.Klonowej. Zbyt mało osób zagłosowało m.in. na projekt Suwalskiego Roweru Miejskiego.

Małych projektów uda się zrealizować więcej, bo dziewięć z dziesięciu zgłoszonych. To np. wymiana płytek chodnikowych na polbruk na jednej z ulic, trzy osiedlowe siłownie na wolnym powietrzu, plac zabaw czy parking. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz mówił na konferencji prasowej, że prawdopodobnie uda się zrealizować i dziesiąty tzw. mały projekt, czyli poprawę zieleni przy ul. Mickiewicza.

To druga edycja budżetu obywatelskiego w Suwałkach. W pierwszej do podziału był 1 mln zł, do realizacji wybrano wówczas trzy inwestycje. Mają być oddane do użytku pod koniec października i w połowie listopada. (PAP)