Jest szansa na rozwiązanie problemu unikania opodatkowania przez firmy, które mają na swoim terenie choćby fragment infrastruktury kolejowej, np. bocznice. Resort infrastruktury przygotował projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jednak zaproponował poszerzenie katalogu zwolnień z podatku od nieruchomości, na co samorządowcy nie dawali zgody.
Hanna Hendrysiak
02.11.2020
Samorząd terytorialny Finanse samorządów
Prawo o ustroju sądów powszechnych nie nakłada na radę gminy obowiązku indywidualnego zawiadamiania każdego z kandydatów na ławników o terminie sesji, podczas której ma być dokonany wybór ławników do sądów powszechnych - stwierdził w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.
Robert Horbaczewski
02.11.2020
Samorząd terytorialny
Aby skorzystać ze wsparcia przedsiębiorca, który odnotował straty po decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy, będzie musiał wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Co najmniej 50 krzaków daje szanse na wsparcie finansowe od ARiMR.
Patrycja Rojek-Socha
01.11.2020

Szykuje się zawieszenie biegu spraw administracyjnych

Administracja publiczna Koronawirus a prawo Kodeks postępowania administracyjnego
We wtorek ma wejść w życie rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych. Rząd rozważa równocześnie wystąpienie do Senatu o poprawkę do kolejnej tarczy antykryzysowej zawieszającą lub odraczającą bieg spraw administracyjnych i uelastyczniającą inne terminy i procedury.
Patrycja Rojek-Socha
01.11.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo Kodeks postępowania administracyjnego

Mediacje użyteczne także we wspólnotach mieszkaniowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prowadzenie mediacji najczęściej wywołuje skojarzenie ze sprawami rodzinnymi, chociaż w rzeczywistości formuła ta jest przydatna również w sprawach gospodarczych, administracyjnych, z zakresu prawa pracy, w sporach medycznych, a nawet w sprawach karnych. Mediacja może być doskonałym sposobem wypracowania rozwiązania w sporach wspólnot mieszkaniowych
Iwona Zygmunt-Kamińska Marta Chmielewska
01.11.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Już obowiązują zmiany w planowaniu przestrzennym

Administracja publiczna Budownictwo
Ujednolicenie sposobu tworzenia i prowadzenia zbiorów i metadanych dotyczących aktów planowania przestrzennego w skali całego kraju - to cel obowiązujących od soboty przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dzięki nim m.in. inwestor będzie mógł sprawdzić przez internet informację o przeznaczeniu potencjalnego terenu inwestycyjnego oraz jego otoczenia.
Krzysztof Sobczak
31.10.2020
Administracja publiczna Budownictwo
Mimo trwającej ponad pół roku pandemii, COVID nadal nie został wpisany do wykazu chorób zakaźnych. Oznacza to, że nie ma żadnych szczególnych zasad dokonywania pochówku osób zmarłych na tę chorobę. W przypadku innych chorób zakaźnych pogrzeb musi się odbyć w ciągu 24 godzin i ze spełnieniem specjalnych procedur.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
31.10.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Premier nakazuje pracę zdalną w administracji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas zorganizowanej w piątek konferencji prasowej. Premier zaapelował też do szefów prywatnych firm, żeby umożliwili pracę zdalną swoim pracownikom.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.10.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
W sobotę, niedzielę i poniedziałek cmentarze będą zamknięte - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Tego samego dnia wydane zostało rozporządzenie w sprawie zasad postępowania w sobotę, w dniu Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym. Premier zaapelował też do seniorów, by w najbliższych dniach pozostali w domach. Dozwolone w tych dniach są pogrzeby.
Krzysztof Sobczak
30.10.2020
Koronawirus a prawo

Nowelizacja budżetu 2020 podpisana przez prezydenta

Finanse publiczne Administracja publiczna
W czwartek, 29 października, Andrzej Duda podpisał nowelizację budżetu na 2020 rok. Dochody budżetu państwa wyniosą 398,7 mld zł i będą niższe od zaplanowanych o 36,7 mld zł, a wydatki 508 mld (o 72,7 mld więcej od zakładanych). Deficyt wyniesie 109,3 mld zł.
Krzysztof Koślicki
30.10.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna

Pojazd specjalny ma być wykorzystywany do określonego zadania

Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna
Pojazdy specjalne to pojazdy przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. To m.in. ambulans, wóz strażacki, pojazd kempingowy, food truck czy karawan, ale już nie nauka jazdy. Pojazd można przerobić na specjalny tylko w warsztacie z uprawnieniami. Są zwolnione od podatku od środków transportowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
30.10.2020
Podatki i opłaty lokalne Administracja publiczna
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak gminy z województwa opolskiego wywiązują się z obowiązku organizowania bezpłatnego dowozu do przedszkoli, szkół i placówek oświatowych dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami oraz opieki nad nimi w czasie podróży. Nie miała większych zastrzeżeń. Jedynym problemem okazał się brak kontroli tego, jak realizowane są zlecone usługi przewozu.
Agnieszka Matłacz
30.10.2020
Samorząd terytorialny
Metryka sprawy administracyjnej to obowiązek organu administracji publicznej prowadzącego postępowanie. Dane w metryce powinny być na bieżąco aktualizowane. Jednak instytucja metryki budzi w praktyce wiele wątpliwości, a nieprecyzyjny sposób zredagowania przepisu jest krytykowany.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.10.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Umożliwienie wyrejestrowania pojazdu usuniętego z drogi, gdy nie jest odbierany przez właściciela, przed rozpatrzeniem przez sąd wniosku starosty o przepadek takiego pojazdu na rzecz powiatu – to cel projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Od momentu wyrejestrowania pojazdu starosta nie będzie już zobowiązany do ponoszenia kosztów ubezpieczenia za taki pojazd.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.10.2020
Samorząd terytorialny
Małgorzata Jarosińska-Jedynak jest wiceministrem w resorcie finansów, funduszy i polityki regionalnej. Do 6 października była ministrem w zlikwidowanym resorcie funduszy i polityki regionalnej. Pełni również funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 roku.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.10.2020
Finanse samorządów Prawo unijne
Zasady rekompensaty za niepobieranie opłaty targowej są niesprawiedliwe – uważają samorządowcy z Wielkopolski i apelują o zmiany w projekcie. Ich zdaniem pozbawienie rekompensaty będzie dotyczyło znacznej części gmin, a przy wzrostach wydatków samorządów, również na walkę z pandemią, liczą się nawet najmniejsze pieniądze.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.10.2020
Finanse samorządów Koronawirus a prawo

W piątek decyzja ws. wizyt na cmentarzach

Prawo pracy Koronawirus a prawo
W piątek przedstawione zostaną decyzje dotyczące odwiedzin na cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych - zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Nie podał jednak żadnych szczegółów. Zapowiedział natomiast, że jutro ogłoszone zostaną nowe zasady pracy w biurach.
Krzysztof Sobczak
29.10.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo

Samorządowcy: Nie inspirujemy protestów na ulicach

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Samorządowcy stanowczo oświadczają, że nie inspirują protestów i nie są odpowiedzialni za obecność ludzi na ulicach miast. Jak podkreślają, dokładają wielu starań, w ramach swoich kompetencji, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo swoim mieszkańcom.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.10.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Minister finansów powołał w środę nowy skład rady do spraw przeciwdziałania unikaniu opodatkowania drugiej kadencji na lata 2020-2024. Odbyło się już pierwsze posiedzenie rady. Na jej przewodniczącego wybrany został dr Marcin Lachowicz. Środowisko naukowe ponownie reprezentuje prof. dr hab. Jadwiga Glumińska–Pawlic z Uniwersytetu Śląskiego, doradca podatkowy.
Wiesława Moczydłowska
29.10.2020
Ordynacja Doradca podatkowy

Zakupy w kwarantannie – ośrodek pomocy społecznej nie kupi zniczy ani wina

Pomoc społeczna Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Ośrodki pomocy społecznej są blokowane zgłoszeniami, w których - zgodnie z przepisami - nie mogą pomóc. Nie kupią na przykład zniczy czy... prosecco. Pomoc w zakupach na kwarantannie jest organizowana tylko dla spełniających kryterium dochodowe i jest ściśle określona. Wsparcie dla seniorów z kolei – tylko wtedy, gdy są samotni i nie mogą poprosić o pomoc sąsiada lub rodziny. Takie informacje powinny być filtrowane już na poziomie rządowej infolinii.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.10.2020
Pomoc społeczna Administracja publiczna Koronawirus a prawo

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN przywraca do pracy w likwidowanej spółce

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy
Wyrok jest precedensowy, gdyż pierwszy raz nowa Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozstrzygała skargę nadzwyczajną z zakresu prawa pracy. Po drugie, w imię państwa prawnego i sprawiedliwości społecznej oraz zaufania obywatela do państwa, wyrok SN przywraca wnioskodawcę do pracy w spółce komunalnej, która nie zatrudnia już żadnego pracownika.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.10.2020
Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Andrzej Sośnierz: Rząd stracił kontrolę nad pandemią

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Wszystkie obecne działania rządu dotyczące walki z koronawirusem są spóźnione. Epidemia tak się rozwinęła, że nie da się już jej wytłumić – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. I dodaje, że zbytnie scentralizowanie wszystkich decyzji powoduje paraliż państwa, bo wszyscy czekają na rozkaz z góry i w oczekiwaniu na ten rozkaz nie robią nic.
Józef Kielar
29.10.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Sejm uchwalił ustawy, które wprowadzą zmiany w budownictwie społecznym, czynszowym i komunalnym. Pakiet mieszkaniowy zakłada zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców, wakacje czynszowe w TBS oraz większe wsparcie na budowę i zwiększoną pomoc dla gmin.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.10.2020
Budownictwo Koronawirus a prawo
Utworzenie wyodrębnionego rachunku bankowego, na który udzielający pomocy wpłacaliby pieniądze dla beneficjentów, to cel uchwalonej w środę wraz z poprawkami przez Sejm nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.
Krzysztof Sobczak
28.10.2020
Finanse publiczne Prawo unijne

Sejm ostatecznie uchwalił zmiany w tegorocznym budżecie

Finanse publiczne Administracja publiczna
Dodatkowe dwa miliardy złotych na zdrowie i trzy miliardy na subwencję oświatową dla samorządów - takie m.in. poprawki przyjął we wtorek wieczorem Senat do nowelizacji ustawy budżetowej na 2020 rok. Przeciwny nim był jednak w środę Sejm. Zgodził się tylko na dodatkowe 700 milionów złotych, które trafi do nowej rezerwy na obsługę długu i rozliczenia z budżetem UE.
Krzysztof Sobczak Krzysztof Koślicki
28.10.2020
Finanse publiczne Administracja publiczna
Inwestycja, która ma dotyczyć budowy centralnego lotniska, obejmie także sieć 1800 km linii kolejowych oraz 400 km nowych dróg ekspresowych. Rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego – „Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap I. 2020-2023”.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.10.2020
Część działań prowadzonych przez samorządowców sprowadza zagrożenie epidemiczne. Mimo że rozporządzenia covidowe nie zawsze były konsultowane, to one obowiązują – mówił do samorządowców wiceminister Paweł Szefernaker z MSWiA, pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem. I zaapelował o nie nawoływanie do działań niezgodnych z prawem.
Katarzyna Kubicka-Żach
28.10.2020
Samorząd terytorialny
W przeprowadzonym w nocy z wtorku na środę głosowaniu Sejm odrzucił m.in. poprawkę Senatu do tzw. ustawy covidowej zakładającą utworzenie odrębnego funduszu celowego na zakup testów dla określonych grup osób. Zgodził się natomiast na zobowiązanie NFZ do zwiększenia o 15 proc. finansowania szpitali leczących chorych na koronawirusa.
Krzysztof Sobczak
28.10.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Jeśli ocena okresowa pracownika zaginęła, to inspektor ochrony danych osobowych nie ma obowiązku badać, gdzie się ona znajduje i czy w ogóle została wydana - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sąd dodał, że nie ma to związku z przetwarzaniem danych osobowych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
28.10.2020
Administracja publiczna Prawo pracy RODO
Choć z potrzebą nauki zdalnej każdy dyrektor szkoły podstawowej liczył się od czerwca, to jednak ogłoszenie rozporządzenia w piątek po południu i pozostawienie jedynie weekendu na przygotowanie szkół do tego wyzwania, wprowadziło niepotrzebny pośpiech, nerwy i zamieszanie. MEN miał czas, żeby przeprowadzić to w sposób przemyślany.
Beata Igielska
28.10.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski