VAT na żywność wciąż będzie zerowy i to bezterminowo - wynika rozporządzenia podpisanego przez ministra finansów. Aż do końca 2024 roku ma obowiązywać obniżona stawka na nawozy. Przedłużono też obowiązywanie zerowej stawki na darowizny przeznaczone na pomoc Ukrainie.
Paweł Rochowicz
03.12.2022
Rynek i konsument VAT Ukraina
Zgodnie z nowelą Kodeksu karnego wykonawczego skazany pozbawiony wolności może co najmniej raz w tygodniu, w terminach wskazanych przez dany zakład karny lub areszt, korzystać z samoinkasującego aparatu telefonicznego do kontaktu ze światem zewnętrznym, w tym z rodziną. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, dyrektor placówki może zgodzić się na telefony poza tymi terminami.
Patrycja Rojek-Socha
03.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Bezterminowe prawa jazdy przestaną obowiązywać najpóźniej do 2033 roku. Oznacza to, że każdy posiadacz takiego dokumentu, będzie zobowiązany do jego wymiany – same uprawnienia, w tym badania lekarskie, pozostaną bezterminowe. Badanie jest obligatoryjne jedynie dla kierowców, którzy otrzymali terminowe uprawnienia do kierowania pojazdami ze względu na uszczerbek na zdrowiu. 
Katarzyna Redmerska
03.12.2022
Opieka zdrowotna
Absolwenci szkół zawodowych walczą o zaliczanie okresu nauki w nich jako stażu pracy. Zdaniem prawników, to efekt tego, że szkolnictwo zawodowe odbywało się w różnych formach i różnymi ścieżkami można też było zdobyć kwalifikacje zawodowe, przez co są odmienności co do sytuacji prawnej i stażu ubezpieczeniowego poszczególnych osób. Rząd nie zamierza jednak zmieniać prawa z uwagi na skutki finansowe.
Grażyna J. Leśniak
03.12.2022
Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Pod pojęciem „drzewa” należy rozumieć drzewo w stanie surowym, czyli takim, w jakim pozostało w lesie po wyrąbaniu lub powaleniu, a więc w żaden sposób nieprzerobione - stwierdził Sąd Najwyższy. I dodał, że nawiązki na rzecz Lasów Państwowych nie można orzec, gdy sprawca zostaje skazany nie za kradzież drzewa, a dopuścił się kradzieży drewna pociętego na kawałki.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
03.12.2022
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Sądy pozwalają przelać rodzinną darowiznę na inne konto, ministerstwo nie

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo
Skarbówka, mimo sprzeciwu sądów, uznaje, że przelanie gotówki tytułem darowizny bezpośrednio na rachunek sprzedającego mieszkanie, zamiast na konto syna, który jest jego nabywcą, nie uprawnia do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Również w opublikowanej właśnie broszurze informacyjnej Ministerstwo Finansów podkreśla wymóg przekazania darowizny na konto obdarowanego.
Wiesława Moczydłowska
03.12.2022
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo

Kulawy system pomocy dzikim zwierzętom po wypadkach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
W razie wypadku z udziałem zwierzęcia, kierowca powinien powiadomić o konieczności pomocy odpowiednie służby. To, czy muszą one udzielić pomocy zwierzęciu i kto za tę pomoc musi zapłacić, jest już dyskusyjne. Spory budzi też, czy ochrona zwierząt pochodzących z wypadków jest zadaniem własnym gminy. Organizacje społeczne biorą sprawy we własne ręce.
Regina Skibińska
03.12.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Teatry i muzea już w grudniu będą musiały się wykazać dziesięcioprocentową oszczędnością prądu. W wielu przypadkach będzie to trudne do wykonania, bo najbliższe tygodnie są już od dawna zaplanowane na koncerty, spektakle i inne imprezy. Prezes URE może nakładać kary za niedopełnienie tego obowiązku, ale może od nich odstąpić w uzasadnionych przypadkach.
Paweł Rochowicz
03.12.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Większość dotychczasowych zmian w prawie niezbyt skutecznie poprawiała pozycję konsumentów, za to zasadniczo utrudniła funkcjonowanie firm pożyczkowych, zwiększając ich koszty finansowania, które na koniec i tak ponoszą konsumenci. Czy będzie tak i tym razem? Czas pokaże, jak rynek zareaguje na dociśnięcie regulacyjnej śruby. O tzw. ustawie antylichwiarskiej piszą Magdalena Jaczewska-Żurek i Łukasz Szymański z Taylor Wessing.
Magdalena Jaczewska-Żurek Łukasz Szymański
03.12.2022
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Senat przeciwko inwigilacji i podsłuchom prowadzonym przez służby

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Komisja Nadzwyczajna do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Polsce, 2 grudnia 2022 r. wysłuchała ekspertów w zakresie oceny kontroli nad służbami specjalnymi. Rozważano powołanie niezależnej instytucji kontrolującej służby oraz przyznanie jednostkom prawa do informacji o podsłuchach. Dyskutanci chcieli też zwiększenia uprawnień komisji ds. służb.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.12.2022
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Choć NSA potwierdził, że samorządowe uchwały „anty-LGBT" podjęto bez podstawy prawnej i są nieważne z powodu rażącego naruszenia prawa, to nadal takie akty obowiązują w 24 gminach i 12 powiatach. RPO wystąpił do tych samorządów o ich uchylenie wskazując, że narażają mieszkańców nie tylko na nierówne traktowanie, ale i utratę finansowego wsparcia ze środków unijnych.
Robert Horbaczewski
02.12.2022
Samorząd terytorialny
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzekł, że Santander Bank Polska S.A. miał prawo w przypadku frankowicza ustalać kurs franka na podstawie własnych tabel kursowych i jako źródło kursów wskazywać serwis Reuters. Kredytobiorcy nie muszą się jednak obawiać tego orzeczenia. Większość sądów rozstrzyga inaczej. Nawet jeżeli aneksy do ich umów zawierały zapisy, o których orzekał SOKiK.
Karolina Pilawska
02.12.2022
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe
Wśród Polaków, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, prawie połowa (45 proc.) przyznała, że pracuje w niepewnych warunkach. 40 proc. badanych przyznało, że warunki, w których pracują, negatywnie odbijają się na ich zdrowiu psychicznym. Wśród ankietowanych z problemami ze zdrowiem psychicznym, aż 63 proc. sądzi, że praca ma na nie negatywny wpływ.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2022
Prawo pracy BHP
Z danych GUS wynika, że blisko 12 proc. mieszkań w Polsce to pustostany. Ponad 60 proc. z nich to lokale komunalne, bardzo często w złym stanie. Choć rząd informuje o kolejnych programach wsparcia i ułatwieniach prawnych w zagospodarowaniu pustostanów, ich liczba nie maleje. Samorządowcy i prawnicy wskazują, że problemem są nie tylko pieniądze.
Robert Horbaczewski
02.12.2022
Samorząd terytorialny Nieruchomości
Nie można przypisać jakiegokolwiek błędu notariuszowi – działającemu w oparciu o treść ksiąg wieczystych, który nie mógł poinformować stron o toczącym się postępowaniu. To Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej nie zbadał treści księgi wieczystej – choć umowa sprzedaży została odnotowana stosowną wzmianką, a już po dwóch tygodniach właściwym wpisem - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
02.12.2022
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Po długich oczekiwaniach, pojawił się nowy, odmieniony, w stosunku do poprzednio proponowanego w czerwcu 2022 roku, projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Dobrze, że nowy tekst uwzględnia część uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych - piszą adwokaci Marta Botiuk-Filip i Krzysztof Czyżewski.
Krzysztof Czyżewski Marta Botiuk-Filip
02.12.2022
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Osoby, które nie identyfikują się z żadną z płci i proszą, by nie określać ich jako pana czy panią, pracują nie tylko w zagranicznych korporacjach i nie są tylko cudzoziemcami. Trend zaczyna już być widoczny w polskich firmach. Dlatego prawnicy radzą, by pracodawcy nie tylko uszanowali wolę takiego pracownika, ale już dziś przygotowali procedury w firmach. By prawidłowo reagować i nie dopuszczać do przejawów dyskryminacji.
Grażyna J. Leśniak
02.12.2022
Prawo pracy
Przepisy kodeksu pracy o pracy zdalnej mają wejść w życie po upływie 14 dni od opublikowania. W tym samym czasie uchylony zostanie przepis z ustawy covidowej, ale nowe, kodeksowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero po dwóch miesiącach od wejścia w życie ustawy. Sejm uchwalił w czwartek odpowiednie zmiany w Kodeksie pracy. Pracodawcy będą mogli też wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2022
Prawo pracy
Rząd i posłowie nie chcą, by w pracy obowiązywała zasada „zero tolerancji” albo – jak mówią pracodawcy – „pełna trzeźwość”. Sejm uchwalił przepisy, dzięki którym do pracy, np. przy maszynie w przemyśle, będzie mógł zasiąść „wczorajszy” pracownik. Pracodawca będzie musiał dopuścić do pracy tego, u którego zawartość alkoholu w organizmie wyniesie poniżej 0,2‰ stężenia alkoholu we krwi albo 0,1 mg stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2022
Prawo pracy BHP
W czwartek sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych rozpatrzyła poprawki do tzw. ustawy gazowej. Nie otrzymały poparcia m.in. zmiany zgłoszone przez opozycję dotyczące objęcia wsparciem także małych i średnich przedsiębiorców Głównym celem projektu jest zamrożenie ceny za gaz w 2023 r. na poziomie z 2022 roku.
PAP Renata Krupa-Dąbrowska
01.12.2022
Energetyka

Likwidacja konta IKZE podlega opodatkowaniu

Domowe finanse PIT Rachunkowość
IKZE, czyli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, jest jedną z form gromadzenia oszczędności emerytalnych. Korzystanie z tej formy oszczędzania daje prawo do ulgi podatkowej w postaci pomniejszenia w zeznaniu rocznym podstawy opodatkowania o wartość dokonywanych wpłat. Należy jednak pamiętać, że z wypłatą zgromadzonych środków może wiązać się obowiązek odprowadzenia podatku.
Krzysztof Kaźmierski
01.12.2022
Domowe finanse PIT Rachunkowość
Weszły w życie przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, które umożliwiają ubieganie się o wyższe wsparcie na poprawę efektywności energetycznej ze środków rządowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Wprowadzają też nowe instrumenty wspierające poprawę efektywności energetycznej istniejących budynków.
Krzysztof Sobczak
01.12.2022
Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo
Zaledwie 3 na 10 badanych szuka obecnie nowej pracy, a co trzeci respondent wskazuje, że obecny pracodawca nie zaspokaja jego potrzeby rozwoju i docenienia – wynika z opracowania „Ewolucja HR – OLX Praca. Know How 2023”. Co jest katalizatorem, który sprawia, że pracownicy decydują się na odejście z pracy i podjęcie się nowej?
Grażyna J. Leśniak
01.12.2022
Rynek Prawo pracy
Polacy wciąż nie zachowują dostatecznej ostrożności w miejscu pracy. W ubiegłym roku wypadkom w trakcie pełnienia obowiązków zawodowych uległo blisko 69 tys. osób - wynika z najnowszego opracowania Głównego Urzędu Statystycznego „Wypadki przy pracy w 2021 roku”. To o 9,6 proc. więcej niż w 2020 roku.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2022
Prawo pracy BHP
Ludzie skarżą się na konstrukcję nowego zwolnienia podatkowego dla pracujących seniorów, wprowadzonego na mocy Polskiego Ładu. Chodzi o tzw. zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku emerytalnego. Możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego uzależniono od osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie uwzględniono osób, które nabyły prawo do wcześniejszej emerytury.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2022
Domowe finanse PIT Prawo pracy Polski Ład
Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen. To tysiąc złotych dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie i 1 500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie.
Krzysztof Sobczak
01.12.2022
Domowe finanse
Komisja senacka rozpoznała petycję Naczelnej Rady Adwokackiej i uznała za słuszny jej postulat w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zapewnienia zatrzymanemu prawa do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu w przypadku wykonywania czynności procesowych lub dowodowych na etapie zatrzymania. Minister sprawiedliwości jest jednak niechętny takiej zmianie prawa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.12.2022
Prawo karne Prawnicy Policja
Mężczyźni mogą wypłacić lwią część oszczędności zgromadzonych w PPK jeszcze przed przejściem na emeryturę. Jednocześnie przez 5 lat nie odłożą nawet złotówki na starość. Zdaniem prawników, to efekt dziurawego systemu i niepowiązania przepisów z wiekiem emerytalnym. Czy zmieniać przepisy? Opinie są podzielone. Ci, którzy są temu przeciwni, twierdzą, że nic to nie da. Bo kryzys i inflacja nie powstrzyma ludzi przed wypłatami.
Grażyna J. Leśniak
01.12.2022
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy
Zwiększenie do 2,7 mld zł wartości papierów wartościowych, jakie mają w 2023 r. zostać przekazane jednostkom publicznej radiofonii i telewizji w ramach „rekompensaty z tytułu utraconych w roku 2023 wpływów z opłat abonamentowych”, to cel poprawki do przyszłorocznego budżetu, którą zaakceptowała w środę sejmowa Komisja Finansów Publicznych.
Krzysztof Sobczak
30.11.2022
Finanse publiczne
Rządowa tarcza antyinflacyjna będzie częściowo kontynuowana w 2023 roku. Premier obiecuje przynajmniej przez 6 miesięcy utrzymanie zerowego VAT na żywność. Gospodarstwa domowe zapłacą rachunki na gaz z tym podatkiem, ale będą mogły się starać o jego zwrot. Rząd wymyślił sprytny sposób na obejście unijnej dyrektywy - komentują eksperci.
Paweł Rochowicz
30.11.2022
Domowe finanse VAT Prawo europejskie