12 sierpnia szkoły ponadpodstawowe ogłoszą listy uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia. Żeby zakończyć postępowanie rekrutacyjne uczniowie będą musieli do 18 sierpnia złożyć oryginał świadectwa szkolnego i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W tym roku w całym kraju obowiązuje jednolity harmonogram rekrutacji - terminy są więc takie same dla wszystkich szkół ponadpodstawowych.
Agnieszka Matłacz
10.08.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Fotografie zostały bezprawnie wykorzystane przez pozwanego, który opublikował zdjęcia zarówno w internecie, jak i w lokalnej gazecie. Za każde z naruszeń powódka powinna uzyskać odrębne odszkodowanie, skoro jej prawa jako twórcy naruszono dwukrotnie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Aleksandra Partyk
10.08.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
W Prawie o ruchu drogowym brakuje zapisu, do kiedy najpóźniej samorząd powinien wystąpić o orzeczenie przepadku pojazdu odholowanego. Przedłuża to okres przechowywania aut nawet do kilku lat i powoduje wzrost kosztów - w drastycznych przypadkach właściciel musi płacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.08.2020
Samorząd terytorialny

COVID-19 - od soboty nowe ograniczenia krajowe i regionalne

Opieka zdrowotna RODO Koronawirus a prawo
Obowiązek noszenia maseczek nawet w przestrzeni otwartej i zakaz działalności klubów fitness, solariów i parków rozrywki w "czerwonych" powiatach, a w całym kraju obowiązek okazywania zaświadczenia, jeśli ktoś maski nie nosi. Do tego kwarantanna dla cudzoziemców spoza strefy Schengen, a także zmiany w pracy administracji i mniejszy limit uczestników zgromadzeń
Grażyna J. Leśniak Katarzyna Nowosielska Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk
09.08.2020
Opieka zdrowotna RODO Koronawirus a prawo
Małżonkowie mają swobodę w zaciąganiu zobowiązań. Ważności umowy pożyczki nie podważy zatem brak zgody i wiedzy drugiego z nich o jej zawarciu - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu. Bez znaczenia będzie również fakt, że bank nie sprawdził zdolności kredytowej swojego klienta.
Marek Sondej
09.08.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Zwrot kosztów poniesionych przez podatnika na spłatę kredytu za kolegę nie rodzi skutków podatkowych. Skarbówka potwierdza jednak w wydanej kilka dni temu interpretacji, że kwota odsetek, naliczona od tych kosztów i otrzymana przez podatnika, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu.
Wiesława Moczydłowska
09.08.2020
Domowe finanse PIT
Obowiązujące od soboty nowe rozporządzenie wprowadziło obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy spoza strefy Schengen. Może ona zostać skrócona, jeśli podróżny wykona szybko test na obecność koronawirusa. Poza tym osoby przekraczające polską granicę muszą podać Straży Granicznej swoje dane oraz informację, dokąd w kraju jadą.
Krzysztof Sobczak
08.08.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Prawnicy wskazują, że prezydencka propozycja zmian w konstytucji, która ma zamykać parom jednopłciowym drogę do adopcji dzieci, może skutecznie wykluczyć z tej procedury osoby samotne i te pozostające w nieformalnych związkach. A to nie tylko nie byłoby zgodne z dobrem najmłodszych, ale mogłoby prowadzić do kuriozalnych sytuacji, gdy dziecko - zamiast pod opiekę najbliższych - trafi do domu dziecka.
Patrycja Rojek-Socha
08.08.2020
Wymiar sprawiedliwości

Brak podstaw i pieniędzy na wsparcie rodziców przez gminy przy zamknięciu szkół

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Samorządy nie będą mogły wesprzeć rodziców finansowo, jeśli szkoła czy przedszkole będą ponownie zamknięte, gdy na danym terenie wzrośnie liczba zachorowań. Wielu rodziców nie będzie mogło pracować, a nie ma póki co mowy o zasiłkach rządowych. Nadzieje na pomoc władz lokalnych rozwiewa rzeczywistość – nie mają ani podstaw prawnych, ani pieniędzy na wsparcie.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.08.2020
Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo

Pacjent z rakiem jelita grubego ma być lepiej zaopiekowany

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Zespół specjalistów zajmie się kompleksowo chorym na raka jelita grubego. Ma on mieć zapewnioną skoordynowaną opiekę od momentu rozpoznania, poprzez leczenie, aż po monitorowanie stanu zdrowia pacjenta po przebytej chorobie nowotworowej. Pozwoli na to wprowadzany przez resort zdrowia specjalny program.
Katarzyna Nowosielska
08.08.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Na turystów w czasie wakacyjnym czekają kuszące oferty tanich urlopów. Jednak niektóre z nich mogą być zwykłymi oszustwami. Pułapką mogą się też okazać odwołanie imprezy wyjazdowej z powodu pandemii. Jednak nie zawsze ten argument traktowany jest jako obiektywna przyczyna odstąpienia od umowy i biuro turystyczne musi wypłacić odszkodowanie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.08.2020
Prawo cywilne Rynek i konsument
Sąd rozwodowy może rozstrzygnąć o podziale majątku pod jednym warunkiem: gdy dwie strony wnoszą o podział majątku i przedstawiają zgodny scenariusz w tej kwestii. W sytuacjach konfliktowych, sąd nie będzie w ogóle zajmował się majątkiem - mówi adwokat Joanna Hetman-Krajewska, autorka książki "Rozwód czy separacja".
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.08.2020
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Kierowca pojazdu naruszył szereg przepisów ruchu drogowego. Potrącił pieszą, która na skutek doznanych obrażeń zmarła. Choć piesza przyczyniła się do szkody, to nie można zapominać, że to z winy kierowcy doszło do wypadku. Pieszy może być w błędzie, czy zdąży przejść przed nadjeżdżającym samochodem, szczególnie jeśli nietrafnie oceni prędkość, z jaką porusza się pojazd
Aleksandra Partyk
08.08.2020
Prawo karne Prawo cywilne
Wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży znalazła się w opublikowanym w piątek przez Ministerstwo Zdrowia projekcie nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Ewentualne uwagi do projektu można zgłaszać do czwartku 13 sierpnia do godz. 10.00.
Krzysztof Sobczak
07.08.2020
Opieka zdrowotna Farmacja
Od 8 sierpnia obowiązuje nowe rozporządzenie, które ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa. Wydziela ono strefy, w których wprowadza się m.in. ograniczenia co do liczby osób mogącej wziąć udział w zgromadzeniu - w czerwonej strefie 50 osób, w żółtej 100. Łagodniejsze zapisy dotyczą natomiast uroczystości religijnych.
Monika Sewastianowicz
07.08.2020
Mniej interesantów przy okienku, załatwiane tylko niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom sprawy - od soboty znowu wrócają ograniczenia w pracy urzędów administracji. Decyzję o rodzaju i formie wprowadzanych ograniczeń ma podjąć kierownik urzędu.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.08.2020
Administracja publiczna
Rząd na czele z premierem Morawieckim i ministrem Szumowskim zachowują się tak jakby wybierali wodę sitkiem. W powiatach gdzie jest zwiększona zachorowalność na COVID-19 nakazują noszenie wszędzie masek, a jednocześnie dopuszczają organizowanie tam wesel, czyli największych siedlisk i źródeł zarazy.
Katarzyna Nowosielska
07.08.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Zgłoszenie narodzin dziecka, zgłoszenie utraty dowodu osobistego i wiele innych spraw można załatwić przez internet. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do tego i przypomina, że to najszybszy i najbezpieczniejszy w czasie pandemii sposób.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.08.2020
Nowe technologie
W tym roku w ramach rozliczenia PIT Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego blisko 900 mln zł - poinformował w piątek minister finansów Tadeusz Kościński. Zaznaczył, że to rekordowa suma, o 25 mln zł wyższa niż w ubiegłym roku.
Krzysztof Sobczak
07.08.2020
PIT
Wymóg jawności finansowania oraz transparentności finansów organizacji pozarządowych ma przewidywać projekt ustawy, który zaprezentowali wspólnie minister środowiska Michał Woś i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jeśli co najmniej 10 proc. finansowania organizacji w skali roku pochodzi z zagranicy, to informacja o tym znajdzie się w rządowym wykazie.
Krzysztof Sobczak
07.08.2020
Administracja publiczna
Istotne ograniczenie przestrzeni dla wyrażania sprzeciwu wobec działań podejmowanych przez instytucje państwowe - główny wniosek zaprezentowany w raporcie opracowanym przez Amnesty International. Ma to miejsce zarówno na poziomie stanowienia prawa jak i jego stosowania. Autorzy opracowania rekomendują m.in. zmiany w prawie.
Krzysztof Sobczak
07.08.2020
Prawo karne Administracja publiczna

Ustawa określi zasady noszenia maseczek

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Jeżeli do wprowadzenia w życie przepisów umożliwiających odmowę obsługi klientów sklepów bez maseczek konieczne będą zmiany ustawowe, to takimi zmianami Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na 14 sierpnia - poinformował w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
Krzysztof Sobczak
07.08.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Fundusz Gwarancyjny został stworzony po to by reagować na różne patologie systemu, gdy ktoś poszkodowany nie był ubezpieczony lub upadł ubezpieczyciel. Dlatego nie można odmiennie regulować zasady przedawnienia roszczeń wobec Funduszu - taki jest sens uchwały trzech sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.08.2020
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Obowiązek meldunkowy, mimo projektów likwidacji, pozostał. W prawie mowa jest jednak częściej o miejscu zamieszkania, które nie musi być z meldunkiem tożsame, na przykład w podatkach. Jednak samorządy wciąż muszą opierać się na zameldowaniu, co jest mylące i bije po kieszeni przy gospodarce odpadami czy bazie szkół. Meldunek ma też znaczenie przy liczeniu dochodów samorządów.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.08.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Kwestia legitymacji czynnej do występowania z powództwem dotyczącym ochrony dóbr osobistych w sytuacji, gdy przekaz będący przedmiotem powództwa nie wskazuje wprost podmiotu do którego się odnosi, staje się coraz bardziej gorącym problemem - pisze Marcin Kochanowski. I dodaje, że upowszechnia się już orzecznictwo szerzej widzące to uprawnienie.
Marcin Kochanowski
07.08.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Gdańska Izba Administracji Skarbowej ostrzega przed telefonami od osób, które przedstawiają się jako pracownicy Ministerstwa Finansów. Należy zachować ostrożność. Resort finansów nie kontaktuje się w ten sposób z podatnikami, ani też nie zbiera informacji o płacących podatki.
Krzysztof Koślicki
06.08.2020
Ordynacja

SN: Sąd może domagać się danych osoby naruszającej dobra osobiste w sieci

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie RODO
Sąd cywilny może zwolnić z tajemnicy telekomunikacyjnej dostawcę internetu i żądać informacji kierunkowej; czy dane pozwanego są zgodne z jego numerem IP - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego, która ułatwi dochodzenie roszczeń o ochronę dóbr osobistych użytkowników forów internetowych, którzy są obrzucani inwektywami.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.08.2020
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie RODO
Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem - takiej treści przysięgę złożył w czwartek Andrzej Duda.
Krzysztof Sobczak
06.08.2020
Administracja publiczna Wybory
Negatywne skutki pandemii koronawirusa, których skala oraz zasięg nie są jeszcze w pełni znane, nie ominęły również sektora rynku deweloperskiego zaburzając dotychczasową dynamikę nowych inwestycji. Skutkiem niewątpliwie będą też zagrożenia upadłością i konieczność restrukturyzacji firm - piszą Bartosz Magnowski i Dominika Koss
Bartosz Magnowski Dominika Koss
06.08.2020
Prawo cywilne Budownictwo Spółki
Duża liczba zakażeń występuje obecnie w 19 powiatach, a największa w 9 - poinformował minister zdrowia. I zapowiedział, że tam, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach było najwięcej zachorowań, będą czasowo wprowadzane większe obostrzenia niż na terenie całego kraju. Noszenie maseczek będzie obowiązkowe także na wolnym powietrzu, a jeśli ktoś nie może zakrywać nosa, będzie musiał pokazać zaświadczenie.
Agnieszka Matłacz Katarzyna Nowosielska
06.08.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski