- Inicjatywy wspierające rozwój zawodowy kobiet są ważne dla budowania nowoczesnego, opartego na równości i różnorodności społeczeństwa oraz zwiększają potencjał rozwoju i innowacji w przedsiębiorstwach. Zapewnienie równych szans dla pracowników bez względu na płeć to jeden z kluczowych elementów nowoczesnego zarządzania, podnoszenia jakości kultury organizacyjnej oraz standardów nadzoru właścicielskiego - mówi Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych. Dlatego, jak twierdzi, efektywne wdrożenie dyrektywy Women on Boards i długoterminowe wpieranie rozwoju zawodowego kobiet powinno być jednym z ważnych celów zarządczych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.
Czytaj również: Lewiatan: Unijna dyrektywa wymusi większą równowagę płci w zarządach spółek giełdowych>>
MAP wspiera rozwój zawodowy kobiet, inspiruje spółki do działania
Wsparcie rozwoju zawodowego kobiet to jeden z trzech specjalnych projektów Ministerstwa Aktywów Państwowych, obok „Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego” i „Dobrych praktyk w zakresie prowadzenia sponsoringu sportu przez SSP”. W lutym br. minister Jaworowski powołał zespół do spraw równego traktowania, który na podstawie otrzymanych w grudniu 2024 r. rekomendacji organizacji pozarządowych i uwag zgłoszonych przez SSP, opracował Wytyczne dla Spółek z udziałem Skarbu Państwa dotyczące wsparcia rozwoju zawodowego kobiet oraz praktyczne wskazówki w zakresie implementacji Dyrektywy (UE) 2022/2381 tzw. Women on Boards. Wytyczne są kierowane do spółek notowanych na GPW oraz dużych przedsiębiorców. Jednak pozostałe spółki z udziałem Skarbu Państwa powinny czerpać z dokumentu inspiracje i wdrażać zawarte w nim rozwiązania adekwatnie do skali i rodzaju prowadzonej działalności, w tym w szczególności ze względu na specyfikę branży oraz możliwości finansowe.
- W przygotowaniu wytycznych postawiliśmy na ich praktyczny charakter. Chcemy, aby wytyczne stwarzały ramy do działania dla zarządów i rad nadzorczych, pokazywały potencjalne kierunki zmian, ale także inspirowały do podejmowania szerszych działań. Ostatecznym celem jest zapewnienie polskiemu biznesowi i społeczeństwu możliwości dobrego wykorzystania wszystkich dostępnych zasobów talentów. Przy obecnych trendach demograficznych i globalnej wojnie o talenty jest to warunek konieczny dla rozwoju gospodarczego i społecznego - mówi Iwona Kozera, członkini zespołu ds. równego traktowania, założycielka Fundacji Liderek Biznesu.
- Na równości ekonomicznej kobiet i mężczyzn zyska społeczeństwo i gospodarka. Ceny akcji spółek, w których na najwyższych stanowiskach kierowniczych jest co najmniej jedna piąta kobiet, osiągają o nawet kilkanaście punktów procentowych wyższe wyniki niż te z mniejszą liczbą kobiet w kluczowych dla organizacji rolach zarządczych. Ponadto, wykorzystanie potencjału kobiet w sferze ekonomicznej mogłoby istotnie zwiększyć Produkt Krajowy Brutto Polski dając nam kolejny impuls wzrostowy do gonienia Europy Zachodniej - wskazuje z kolei Bartosz Pawłowski, członek zespołu, wiceprezes zarządu CFA Society Poland.
Działania na rzecz wsparcia rozwoju zawodowego kobiet powinny być prowadzone w szczególności w trzech obszarach:
- Zbieranie danych oraz wyznaczanie celów (KPI) dla zarządów;
- Transformacja roli obszaru zarządzania zasobami ludzkimi (HR);
- Tworzenie miejsca pracy przyjaznego rodzinom.
Wytyczne wskazują także, że zarząd SSP powinien przedłożyć do przyjęcia przez walne zgromadzenie/zgromadzenie wspólników politykę równowagi płci w przedsiębiorstwie. W ramach przyjętej polityki, SSP oraz ich podmioty zależne, powinny wdrożyć Dobre praktyki kształtowania składów organów.
Cena promocyjna: 60.3 zł
|Cena regularna: 67 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 50.25 zł
Spółki z udziałem Skarbu Państwa liderami zmian
MAP zwraca uwagę, że przy wdrażaniu dyrektywy Women on Boards organy nadzorcze i zarządcze powinny wziąć pod uwagę szczególną rolę, jaką pełnią SSP przy wytyczaniu standardów i kształtowaniu dobrych praktyk dla wszystkich przedsiębiorstw obecnych na rynku. Dlatego priorytety zarządcze SSP powinny uwzględniać wskaźniki finansowe oraz parametry pozafinansowe, takie jak np. równouprawnienie, stwarzanie warunków sprzyjających rozwojowi kobiet oraz zwiększaniu płci niedostatecznie reprezentowanej w kadrze menedżerskiej.
Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje monitorować wdrażane zmiany, a ich realizacja będzie stanowiła jedno z kryteriów, na podstawie których MAP będzie dokonywać oceny działania zarządów i rad nadzorczych SSP.
- Jako przedstawiciele organizacji pozarządowych, będziemy pełnić rolę krytycznego przyjaciela. Z jednej strony, z pełnym zaangażowaniem wspieramy Ministerstwo w działaniach, z drugiej strony będziemy recenzować wszystkie inicjatywy, tak aby odpowiadały one potrzebom, ale i realiom rynku. Chcemy zaproponować wysokie standardy, jednak wszystko w duchu porozumienia z interesariuszami rynku - podkreśla Iwona Kozera.
Zdaniem Bartosza Pawłowskiego, rynek kapitałowy już dojrzał do uwzględnienia polityki równości w wycenie spółek, ponieważ widzimy, że to przekłada się na realną wartość w biznesie, dlatego w pełni wspieramy podejście Ministerstwa i wytrwałość we wdrażaniu tych zmian.
Zgodnie z projektem ustawy implementującej do polskiego prawa Dyrektywę Women on Boards, od stycznia 2026 r. największe spółki z udziałem Skarbu Państwa, a po pół roku pozostałe duże firmy notowane na giełdzie będą musiały stosować obowiązkowy parytet płci w zarządach i radach nadzorczych.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.